Kırık - Bilek (Smith Kırığı)

Bilgi
Şiddetli bilek ağrıları, el bileği ve çevresinde şişlik, el ve bilekte deformitesi (şekil bozukluğu) tipik belirtileridir. Hasta elini ve el bileğini kullanamaz haldedir.
Sebep
Smith kırığı, el bileğinde görülen bir kırık olup, ‘Ters Colles’ kırığı adıyla da bilinmektedir. Colles kırığı, el ile el bileği arasında bağlantı durumunda olan radius adlı kemiğin ucunda gerçekleşen kırıklara verilen isimdir. Colles kırığı genelde elin ekstansiyon halinde, yani elin avuç içi bölgesi yere dokunacak şekilde elin üzerine düşmesinden veya fazlaca zorlanmasından meydana gelir. Smith kırığında da kırık radius ucundadır, ancak el bileği fleksiyonda (içe bükülmüş halde iken) el bileği üzerine düşme sonucunda açılanma arkaya değil öne (volar) doğrudur.
Bakım
-
Tahlil
El bilek kırığından şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacak ve röntgen filmi (direk grafiler) çekilecektir. Genellikle tanı klinik olarak konur. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans (MR) yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
El bileği fleksiyonda iken el bileği üzerine düşme sonucunda veya doğrudan travma ile oluşabilir.
Tedavi
Kırığın tipine ve özelliğine göre ameliyat ile tedavi veya konservatif yaklaşımla (ameliyatsız, alçı veya atel yöntemi ile) tedavi edilir. Genellikle konservatif tedavi ile kapalı redüksiyon ve uzun kol alçı ile tedavisi mümkündür.
Risk
Her yaş gurubunda sık karşılaşılan kırıklardandır. Ancak en sık görüldüğü yaş gurubu 40 yaşının üzerindeki kadınlardır.

Hastalık Sorgulama Programı