Dr Sistem App
Kırık - Bilek (Smith Kırığı)

Bilgi
Şiddetli bilek ağrıları, el bileği ve çevresinde şişlik, el ve bilekte deformitesi (şekil bozukluğu) tipik belirtileridir. Hasta elini ve el bileğini kullanamaz haldedir.
Sebep
Smith kırığı, el bileğinde görülen bir kırık olup, ‘Ters Colles’ kırığı adıyla da bilinmektedir. Colles kırığı, el ile el bileği arasında bağlantı durumunda olan radius adlı kemiğin ucunda gerçekleşen kırıklara verilen isimdir. Colles kırığı genelde elin ekstansiyon halinde, yani elin avuç içi bölgesi yere dokunacak şekilde elin üzerine düşmesinden veya fazlaca zorlanmasından meydana gelir. Smith kırığında da kırık radius ucundadır, ancak el bileği fleksiyonda (içe bükülmüş halde iken) el bileği üzerine düşme sonucunda açılanma arkaya değil öne (volar) doğrudur.
Bakım
-
Tahlil
El bilek kırığından şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacak ve röntgen filmi (direk grafiler) çekilecektir. Genellikle tanı klinik olarak konur. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans (MR) yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
El bileği fleksiyonda iken el bileği üzerine düşme sonucunda veya doğrudan travma ile oluşabilir.
Tedavi
Kırığın tipine ve özelliğine göre ameliyat ile tedavi veya konservatif yaklaşımla (ameliyatsız, alçı veya atel yöntemi ile) tedavi edilir. Genellikle konservatif tedavi ile kapalı redüksiyon ve uzun kol alçı ile tedavisi mümkündür.
Risk
Her yaş gurubunda sık karşılaşılan kırıklardandır. Ancak en sık görüldüğü yaş gurubu 40 yaşının üzerindeki kadınlardır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı