Bilgi
Ganglion kisti belirtileri el bileğinde şişlik, el bileği hareketlerinde azalma, elde uyuşukluk ve güçsüzlüktür. Ganglion kistleri kişide aniden ortaya çıkmakta ve hızlı bir şekilde irileşmektedir. Genelde ağrı, kaşıntı gibi yakınmalar eşlik etmez.
Sebep
Gangliyon kisti, genellikle el bileğinde bir şişlik şeklinde görülen ve iyi huylu olan bir yumuşak doku tümörüdür. El ve el bileği dışında vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Gangliyon kisti, içi berrak bir sıvı ile dolu olan bir kisttir. Kanser değildir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak, yani muayene ile konur. Röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi görüntüleme testleri de istenebilir.
Etken
Neden meydana geldiği veya nelerin sebep olduğu bilinmemektedir. Tendonlarda (kiriş) meydana gelen tahriş neticesinde olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Bölgenin hareketinin kısıtlanması tavsiye edilmekte, gerekli durumlarda alçı uygulanmaktadır. Kist alınan önlemler ile küçülüp kaybolabilir. Küçülme göstermez ve hastayı görsel ve ya fiziksel bir şekilde rahatsız etmeye başlarsa, aspirasyon denilen bir yöntemle kistin sıvısı boşaltılır. En son çare olarak ameliyat ile ganglion çıkarılmaktadır. Operasyondan sonra da ganglion kistinin tekrar etme durumu söz konusudur.
Risk
Gangliyon kisti bayanlarda üç kat daha fazla görülür ve genç yetişkinlerde daha yaygındır. Hareketliliğin fazla olması el bileği için risk faktörüdür.

Hastalık Sorgulama Programı