Ganglion Kisti


Bilgi

Ganglion kisti belirtileri el bileğinde şişlik, el bileği hareketlerinde azalma, elde uyuşukluk ve güçsüzlüktür. Ganglion kistleri kişide aniden ortaya çıkmakta ve hızlı bir şekilde irileşmektedir. Genelde ağrı, kaşıntı gibi yakınmalar eşlik etmez.

Sebep

Gangliyon kisti, genellikle el bileğinde bir şişlik şeklinde görülen ve iyi huylu olan bir yumuşak doku tümörüdür. El ve el bileği dışında vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Gangliyon kisti, içi berrak bir sıvı ile dolu olan bir kisttir. Kanser değildir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak, yani muayene ile konur. Röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi görüntüleme testleri de istenebilir.

Etken

Neden meydana geldiği veya nelerin sebep olduğu bilinmemektedir. Tendonlarda (kiriş) meydana gelen tahriş neticesinde olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Bölgenin hareketinin kısıtlanması tavsiye edilmekte, gerekli durumlarda alçı uygulanmaktadır. Kist alınan önlemler ile küçülüp kaybolabilir. Küçülme göstermez ve hastayı görsel ve ya fiziksel bir şekilde rahatsız etmeye başlarsa, aspirasyon denilen bir yöntemle kistin sıvısı boşaltılır. En son çare olarak ameliyat ile ganglion çıkarılmaktadır. Operasyondan sonra da ganglion kistinin tekrar etme durumu söz konusudur.

Risk

Gangliyon kisti bayanlarda üç kat daha fazla görülür ve genç yetişkinlerde daha yaygındır. Hareketliliğin fazla olması el bileği için risk faktörüdür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı