Kırık - Dirsek


Bilgi

Dirsek kırığı belirtileri dirsekte ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve ön kolda uyuşukluktur.

Sebep

Dirsek eklemi, ön kolda bulunan radius ve ulna kemikleri ile üst kolda bulunan humerus kemiği arasında meydana gelir. Dirseğinizi büktüğünüzde, diğer elinizle hissedebileceğiniz ve dirseğinizin arkasındaki olekranon adı verilen kemik çıkıntısı cilt altında bir kemiktir ve üzerinde kas ya da yağ dokusu yoktur. Bu özelliği dirsek eklemini travmalara karşı korunaksız kılar. Genellikle bükülmüş bir dirseğin üzerine düşünce kırık meydana gelebilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Hasta genellikle düşme nedeniyle yakınları tarafından acil servise getirilir. Fizik muayene ve direk grafiler ile tanı konur. Her iki dirseğin röntgen filmi karşılaştırma amaçlı istenebilir. Atel ya da alçı yöntemi ile düzelme sağlanamazsa cerrahi olarak düzeltilir.

Etken

Genellikle bükülmüş bir dirseğin üzerine düşme ile dirsek kırığı oluşmaktadır.

Tedavi

Dirsek kırıklarında amaç, kırık uçlarının uygun bir şekilde karşılaşmasını sağlamak, dirseğin fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakmamak, açık kırıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemektir.

Risk

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında çoğunlukla da sekiz yaş altı çocuklarda sık görülen kırıklardır. Bu kırıklara sinir ve kan damarı yaralanmaları eşlik edebilir ve dirsekte önemli derecede bir şişlik ve kompartman sendromu denilen acil müdahale gerektiren bir duruma neden olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı