Bilgi
Dirsek kırığı belirtileri dirsekte ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve ön kolda uyuşukluktur.
Sebep
Dirsek eklemi, ön kolda bulunan radius ve ulna kemikleri ile üst kolda bulunan humerus kemiği arasında meydana gelir. Dirseğinizi büktüğünüzde, diğer elinizle hissedebileceğiniz ve dirseğinizin arkasındaki olekranon adı verilen kemik çıkıntısı cilt altında bir kemiktir ve üzerinde kas ya da yağ dokusu yoktur. Bu özelliği dirsek eklemini travmalara karşı korunaksız kılar. Genellikle bükülmüş bir dirseğin üzerine düşünce kırık meydana gelebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Hasta genellikle düşme nedeniyle yakınları tarafından acil servise getirilir. Fizik muayene ve direk grafiler ile tanı konur. Her iki dirseğin röntgen filmi karşılaştırma amaçlı istenebilir. Atel ya da alçı yöntemi ile düzelme sağlanamazsa cerrahi olarak düzeltilir.
Etken
Genellikle bükülmüş bir dirseğin üzerine düşme ile dirsek kırığı oluşmaktadır.
Tedavi
Dirsek kırıklarında amaç, kırık uçlarının uygun bir şekilde karşılaşmasını sağlamak, dirseğin fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakmamak, açık kırıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemektir.
Risk
Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında çoğunlukla da sekiz yaş altı çocuklarda sık görülen kırıklardır. Bu kırıklara sinir ve kan damarı yaralanmaları eşlik edebilir ve dirsekte önemli derecede bir şişlik ve kompartman sendromu denilen acil müdahale gerektiren bir duruma neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı