Bilgi
Lenf bezleri vücudun her yerinde bulunur ancak boyun, koltuk altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir. Bu bölgelerde şişlik fark edilmesi en temel belirtisidir. Eğer enfeksiyon kaynaklı ise şişlik ağrılıdır ve üzerinde ısı artışı görülebilir.
Sebep
Lenf sistemi, vücudumuzun çeşitli bölgelerinden akyuvar, artık doku sıvısı ve besin maddelerini toplayıp tek yönlü ilerleyerek içeriğini dolaşım sistemine boşaltır. Lenf nodları veya lenf düğümleri olarak da bilinen lenf bezleri, bu sistem üzerinde bulunur ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar. Lenf bezlerinin büyümesine lenfadenopati adı verilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Lenfadenopati tanısı klinik olarak, yani tıbbi öykü ve fizik muayene ile konur. Ancak neye bağlı büyüme olduğunu tespit için kan tetkiklerine, görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Bazen de büyüyen lenf nodunun cerrahi olarak çıkarılması ve patolojik olarak incelenmesi ile tanı konabilir.
Etken
Lenf bezleri birçok sebepten dolayı büyüyebilirler. Ağrılı lenfadenopati olması daha çok iltihabı, ağrısız lenf nodu büyümesi olması ise kanseri düşündürür. Lenf bezi büyümesinin en sık görülen nedenleri; lenf bezi yakındaki bir enfeksiyon (reaktif lenfadenopati), lenf bezinde iltihaplanma (lenfadenit), lenf bezi kanseri (lenfoma) ve diğer kanserlerin lenf bezlerine yayılmasıdır.
Tedavi
Tedavi lenfadenopati nedenine bağlıdır. Enfeksiyona bağlıysa antibiyotik tedavisi verilebilir. Altta yatan neden kanser ise ona yönelik tedavi uygulanmalıdır.
Risk
Ağrısız lenf nodu büyümesi olması halinde lenf kanseri riski olduğu unutulmamalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı