Golfçü Dirseği


Bilgi

Golfçü dirseği, dirseğin iç kısmındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle kendini gösteren bir hastalıktır. Önkolun iç kenarına doğru yayılabilir ve yumruk yapınca ağrıda artış görülür.

Sebep

Dirsek eklemi, üst kol kemiği (humerus) ile kolun alt kısmındaki ulna adı verilen kemik arasında bulunur. Üst kol kemiğinin alt ucundaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir. Bunlardan iç tarafta yer alanına medial epikondil denmektedir. El bileğinin bükülmesini sağlayan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanılması sonucunda, tendonlarda oluşan yangı ve küçük yırtıklar ağrıya neden olur. Golfçü dirseği ya da tıbbi adıyla medial epikondilitte,, tendonun yapıştığı bu noktada iltihaplanma vardır.

Bakım

-

Tahlil

Özellikle yumruk yapmakla ya da el bileğini bükmekle, dirseğin iç çıkıntısında ağrı, hassasiyet ve şişlik, el bileği ve elde güçsüzlük, yüzük ve küçük parmakta uyuşma görülmesi Golfçü dirseği için tanı koydurucudur. Tanıyı destekleyen spor veya tekrarlayan hareket öyküsü de sorgulanmalıdır.

Etken

Medial epikondilit daha çok golf oynayan kişilerde görüldüğü için golfçü dirseği adıyla da bilinir. Ayrıca masa tenisi, devamlı yazı yazma ve marangozlarda da görülebilir.

Tedavi

Ağrı geçinceye dek dirseğe aralıklı buz uygulaması önerilir. Dirsekte şişme varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlar. Şişmeyi önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır. Tenisçi dirseği için kullanılan dirseklikler golfçü dirseğinde de kullanılabilir. Bu şekilde kasların ağrılı epikondili zorlamaları önlenmiş olur. Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar hem ağrının azalmasını sağlar hem de iyileşmeyi hızlandırır. Bu tedavilere dirençli hastalar için kortizon enjeksiyonları ve son çare olarak cerrahi tedavi düşünülebilir.

Risk

Golf ya da masa tenisi gibi spor dalları ile uğraşanlar ve marangozluk gibi bazı meslek dalları risk altındadır. Kadınlar erkeklere nazaran eklem ve Tendon iltihaplanmalarına daha yatkındır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı