Dr Sistem App
Çıkık Dirsek

Bilgi
Dirsek çıkığı belirtileri dirsekte ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve ön kolda uyuşukluktur.
Sebep
Dirsek eklemi, ön kol ile üst kolu birleştiren bir eklemdir. Ön kolda bulunan radius ve ulna isimli iki uzun kemik ile ile üst kolda bulunan humerus isimli kemiğin arasında meydana gelir. Dirsek çıkıkları, omuz eklemi çıkığından sonra ikinci sıklıkta görülen eklem çıkığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulur.
Etken
Genellikle spor yaralanmaları sonucu meydana gelir.
Tedavi
Evde dirseğe buz koyulması önerilir. Böylelikle ağrının azalması ve şişmenin önlenmesi amaçlanır. Sinir ve damarlar üzerinde kalıcı hasar oluşmaması için acil tıbbi müdahale gereklidir. Doktor dirseğinizi bileğinizin üzerinden çekerek aşağı doğru indirecek (eski yerine koymak) ve dirseği geri yerine kaldıracaktır. Bu çok ağrılıdır, o yüzden indirme öncesinde güçlü ağrı kesiciler verilebilir. Sonra röntgen çekip dirseğinizi kıvrılmış halde tutacak atel uygulayacaktır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları dirsek çıkığı tanı ve tedavisi ile ilgilidir.
Risk
Tüm yaş gruplarında görülebilir, ancak 20-25 yaş arası gençlerde ve erkeklerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı