Çıkık Dirsek


Bilgi

Dirsek çıkığı belirtileri dirsekte ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve ön kolda uyuşukluktur.

Sebep

Dirsek eklemi, ön kol ile üst kolu birleştiren bir eklemdir. Ön kolda bulunan radius ve ulna isimli iki uzun kemik ile ile üst kolda bulunan humerus isimli kemiğin arasında meydana gelir. Dirsek çıkıkları, omuz eklemi çıkığından sonra ikinci sıklıkta görülen eklem çıkığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulur.

Etken

Genellikle spor yaralanmaları sonucu meydana gelir.

Tedavi

Evde dirseğe buz koyulması önerilir. Böylelikle ağrının azalması ve şişmenin önlenmesi amaçlanır. Sinir ve damarlar üzerinde kalıcı hasar oluşmaması için acil tıbbi müdahale gereklidir. Doktor dirseğinizi bileğinizin üzerinden çekerek aşağı doğru indirecek (eski yerine koymak) ve dirseği geri yerine kaldıracaktır. Bu çok ağrılıdır, o yüzden indirme öncesinde güçlü ağrı kesiciler verilebilir. Sonra röntgen çekip dirseğinizi kıvrılmış halde tutacak atel uygulayacaktır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları dirsek çıkığı tanı ve tedavisi ile ilgilidir.

Risk

Tüm yaş gruplarında görülebilir, ancak 20-25 yaş arası gençlerde ve erkeklerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı