Dr Sistem App
Kırık - El (Boksör Kırığı)

Bilgi
Tarak kemiğinde kırık oluştuğu zaman, kemikte bir açılanma meydana geldiği için elin üzerinde bir şişlik, çıkıntı oluşur. Boksör kırığında, elde ağrı, hassasiyet, şişlik ve özellikle 4. ve 5. parmaklarda olacak şekilde hareket kısıtlılığı veya zorluğu oluşur. Bu bölgede morluk ve ciltte sıyrılmalar meydana gelebilir.
Sebep
Elin tarak kemiklerinden küçük parmak tarafında olanlarının boyun kısmında oluşan kırıktır. Diğer bir ifade ile 4. veya 5. metakarpal kemikte ortaya çıkan kırıktır. Genellikle sert bir cisme yumruk sıkılı vaziyette vurma neticesi oluşur. Sert bir düşme sonucunda ele alınan darbeler veya bazı fiziksel sporlarda oluşan darbeler de boksör kırığı görülebilir. Genellikle sağlıklı bireylerde görülen bu kırıklar, kemiği zayıflatan bazı durumlarda daha kolay meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Boksör kırığında, travma öyküsü olan hastada, doktor eli muayene ettikten sonra çekeceği röntgen ile tanıyı koyar.
Etken
Genellikle sert bir cisme yumruk sıkılı vaziyette vurma neticesi oluşur.
Tedavi
İlk etapta ağrıyı ve şişliği azaltmak için soğuk uygulama yararlı olur. Kırık yapılacak olan manipülasyonlarla düzeltilebiliyorsa alçı ya da atel gibi bir tespit materyaliyle kaynama oluncaya kadar korumaya alınır. Düzeltilemeyecek kadar açılanmış bir kırık varsa cerrahi tedaviler söz konusu olabilir.
Risk
Yanlış teknikle yumruk atmak en büyük risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı