Bursit (Olecranon)


Bilgi

Olekranon bursiti (dirsekte bursit) dirsek arkasında yumuşak içi sıvı dolu izlemini veren yumru bir kitle şeklinde görülür. Dirsek arkasında yumuşak şişlik ilk bulgudur. Bursa kesesi büyüme gösterince kese duvarlarına yaptığı bası ile ağrıya neden olur. Bunun yanında eğer olekranon bursitisinin üzerine enfeksiyon eklenirse, bölgede kızarıklık ve ısı artışı görülür

Sebep

Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Dirsek bursası (olekranon bursası), dirseğin hareketli cildi ile kemik dokuları arasında normalde düz ve belirgin olmayan cildin kemiğin üstünden kolayca kaymasını sağlayan içi sıvı dolu bir kesedir. Bu kesenin iltihabına olekranon bursiti denir. Dirsek bursiti de denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri Tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli bir noktadaki hassasiyet, tendiniti gösterir. Tendonun bağlı olduğu kasın bir dirence karşı hareketinde ağrı oluşur. Tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu tanıda kullanılabilir.

Etken

Olekranon bursiti; dirseğini sert zeminlere dayayarak çalışma alışkanlığı olan kişilerde kronik irritasyonla geliştiği gibi bölgeye gelen ani darbe ve çarpmalar da bursada inflamasyona ve şişliğe yol açar. Bunun yanı sıra açık yaralanmalar, cildi delen yaralanmalarla, olekranon bursası dış ortamla temas haline geçerek enfekte olabilir.

Tedavi

Enfekte olekranon bursitislerinde ilk yaklaşım kese içine bir iğne ile girilerek bursa sıvısının çekilmesi ve sıvıda mikrobiyolojik inceleme yapmaktır. Daha sonra uygun antibiyotik verilir. Enfekte olmayan dirsek bursit olgularında kese içi sıvının boşaltılması kompressif bandaj ve antiinflamatuvar tedavi uygulanır. Bu tedavilere rağmen şişlikte gerileme olmayan olgularda kese cerrahi olarak çıkarılır.

Risk

Gut hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklarda da dirsekte bursit görülebilir. Dirseğini sert zeminlere dayayarak çalışanlar da risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı