Bilgi
Olekranon bursiti (dirsekte bursit) dirsek arkasında yumuşak içi sıvı dolu izlemini veren yumru bir kitle şeklinde görülür. Dirsek arkasında yumuşak şişlik ilk bulgudur. Bursa kesesi büyüme gösterince kese duvarlarına yaptığı bası ile ağrıya neden olur. Bunun yanında eğer olekranon bursitisinin üzerine enfeksiyon eklenirse, bölgede kızarıklık ve ısı artışı görülür
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Dirsek bursası (olekranon bursası), dirseğin hareketli cildi ile kemik dokuları arasında normalde düz ve belirgin olmayan cildin kemiğin üstünden kolayca kaymasını sağlayan içi sıvı dolu bir kesedir. Bu kesenin iltihabına olekranon bursiti denir. Dirsek bursiti de denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri Tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli bir noktadaki hassasiyet, tendiniti gösterir. Tendonun bağlı olduğu kasın bir dirence karşı hareketinde ağrı oluşur. Tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu tanıda kullanılabilir.
Etken
Olekranon bursiti; dirseğini sert zeminlere dayayarak çalışma alışkanlığı olan kişilerde kronik irritasyonla geliştiği gibi bölgeye gelen ani darbe ve çarpmalar da bursada inflamasyona ve şişliğe yol açar. Bunun yanı sıra açık yaralanmalar, cildi delen yaralanmalarla, olekranon bursası dış ortamla temas haline geçerek enfekte olabilir.
Tedavi
Enfekte olekranon bursitislerinde ilk yaklaşım kese içine bir iğne ile girilerek bursa sıvısının çekilmesi ve sıvıda mikrobiyolojik inceleme yapmaktır. Daha sonra uygun antibiyotik verilir. Enfekte olmayan dirsek bursit olgularında kese içi sıvının boşaltılması kompressif bandaj ve antiinflamatuvar tedavi uygulanır. Bu tedavilere rağmen şişlikte gerileme olmayan olgularda kese cerrahi olarak çıkarılır.
Risk
Gut hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklarda da dirsekte bursit görülebilir. Dirseğini sert zeminlere dayayarak çalışanlar da risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı