Bilgi
İltihaplanma bu bölgelerde şişmeye veya apseleşmeye neden olabilir. İltihabın meydana geldiği bölge ağrılı, hassas ve dokunmakla cildi sıcaktır. Kötü kokulu ve sarı renkli bir akıntı gelebilir. Koltukaltı ve kasıklarda daha sık görülür.
Sebep
Hidradenitis süpürativa, koltuk altı, göbek deliği çevresi, kasıklar, kalçalar ya da meme altlarında bulunan ve kişiye özgü kokunun yapılmasını sağlayan ter bezlerinin iltihaplanmasıdır. Halk arasında köpek memesi hastalığı olarak da bilinmektedir. Aknenin (sivilce) şiddetli bir formu olarak kabul edilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı öykü ve fizik muayene ile konur. Özellikle kasıklar ve koltuk altında görülen ağrılı, bezelye büyüklüğünde şişlikler tanı için tipiktir.
Etken
: Bu bölgelerde bulunan ter bezlerinde meydana gelen tıkanma sonucu bakterilerin çoğalması ile iltihaplanma meydana gelir. Çoğu durumda nedeni bilinmemektedir. Çeşitli nedenlerin (hormon, genetik, sigara içme ve aşırı kilo gibi) gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.
Tedavi
Hidradenitis süpürativa hafif durumlarda kişisel bakım önlemleri ile tedavi edilebilir. Tablo bir iki hafta içinde düzelmezse, nüks ederse, vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkarsa veya ağrı yaparsa doktora başvurmak önerirlir. Genellikle, ilaç tedavisi ve/veya cerrahi tedavi gerekir. Eğer tedavi edilmezse, cilt ve cilt altı yağ dokuda iltihaplanmaya yani selülite neden olabilir. Bazen selülit tablosu hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir.
Risk
Hidradenitis supurativa, genellikle ergenlikten sonra ter bezlerinin aktif hale geçmesiyle başlar ve zaman zaman tekrar edebilir. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya aşırı terleme belirtileri kötüleştirebilir. Tekrarlaması halinde ciltte yara izi (skar) bırakabilir.

Hastalık Sorgulama Programı