Çıkık Omuz


Bilgi

Tipik belirtiler; omuz ağrısı, kolu hareket ettirememe, omuzda şekil bozukluğu, omuzda şişlik ve morarma, kolda uyuşukluk ve güçsüzlüktür.

Sebep

Omuz çıkığı, üst kol kemiği (humerus) başının, kürek kemiği içinde bulunan yuvasından ayrılmasıdır. Omuz eklemeleri vücut eklemleri içinde en hareketli olan eklem türüdür. Bu yüzden çıkıklara maruz kalma riski diğer kemiklere oranla daha yüksektir. Omuz ekleminde tekrarlayan çıkıklar sık görülür.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulur.

Etken

En sık görülen nedeni omuz yaralanmalarıdır.

Tedavi

Ortopedi ve Travmatoloji omuz çıkıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Yerinden çıkan kemik nazik manevralarla uygun pozisyonuna yani eski yerine yerleştirilir (kapalı redüksiyon). Çıkığın tekrarlama riskinin olduğu durumlarda ameliyat gerekebilir. Doktorunuz bir süre boyunca omuz kemiklerinin hareket etmemesi için atel ve kol askısı kullanmanızı isteyebilir.

Risk

Tüm yaş gruplarında görülebilir, ancak 20-25 yaş arası gençlerde ve erkeklerde daha sık görülür. Gençler ve çocuklar fiziksel olarak aktif olma eğiliminde oldukları için daha yüksek risk altındadırlar. Bunun dışında temas sporları ile uğraşan sporcular ve işleri gereği düşme ve yaralanma riski daha yüksek olan inşaat işçileri gibi çalışanlar da omuz çıkıkları açısından daha fazla risk altındadırlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı