Bilgi
Uzun süre oturmak çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Aynı zamanda kuyruk sokumu üzerinde dokunmakla hassasiyet vardır.
Sebep
Kuyruk sokumu kırığı, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Öykü, fizik muayene ve direk grafi ile tanı kolaylıkla konulabilmektedir.
Etken
Genellikle kalça üzerine düşmelerde ya da doğrudan darbe sonucu, en uçtaki kemikler kırılabilir, eğilebilir veya buradaki yumuşak dokular zedelenebilir.
Tedavi
Kuyruk sokumu kırığı ile Fiziksel Tıp (FTR) uzmanları ilgilenmektedir. Hastaya ortası delikli simite benzer bir minder üzerinde oturması ve klozet tipi tuvalet kullanımı önerilmektedir. Bölgeye lokal anestetikler ve kortizon enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlamalar sağlanabilmektedir. En son tedavi şekli cerrahi müdahaledir ancak çok nadiren gerekmektedir. Çoğu zaman konservatif destekle kendiliğinden iyileşmektedir.
Risk
Kuyruk sokumunda kırık ve çatlak meydana gelme riski erkeklere oranlarda kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Kadın cinsiyetin yanında, ileri yaş, osteoporoz varlığı, azalmış kas kitlesi, buz pateni gibi faaliyetler kuyruk sokumu kırığı için risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı