Kırık - Kuyruk Sokumu


Bilgi

Uzun süre oturmak çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Aynı zamanda kuyruk sokumu üzerinde dokunmakla hassasiyet vardır.

Sebep

Kuyruk sokumu kırığı, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü, fizik muayene ve direk grafi ile tanı kolaylıkla konulabilmektedir.

Etken

Genellikle kalça üzerine düşmelerde ya da doğrudan darbe sonucu, en uçtaki kemikler kırılabilir, eğilebilir veya buradaki yumuşak dokular zedelenebilir.

Tedavi

Kuyruk sokumu kırığı ile Fiziksel Tıp (FTR) uzmanları ilgilenmektedir. Hastaya ortası delikli simite benzer bir minder üzerinde oturması ve klozet tipi tuvalet kullanımı önerilmektedir. Bölgeye lokal anestetikler ve kortizon enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlamalar sağlanabilmektedir. En son tedavi şekli cerrahi müdahaledir ancak çok nadiren gerekmektedir. Çoğu zaman konservatif destekle kendiliğinden iyileşmektedir.

Risk

Kuyruk sokumunda kırık ve çatlak meydana gelme riski erkeklere oranlarda kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Kadın cinsiyetin yanında, ileri yaş, osteoporoz varlığı, azalmış kas kitlesi, buz pateni gibi faaliyetler kuyruk sokumu kırığı için risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı