Bilgi
Uzun süre sert yere oturarak yapılan işler sonucu, kalça alt kısmında duyulan ağrı.
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Oturduğumuz zaman, özellikle sert zeminde, yerle temas haline gelen ve leğen kemiğinin alt ve arka kısmında bir kemik çıkıntısı vardır. Bu bölgenin adı iskial tuberositesdir. Bu çıkıntının üzerinde de bir bursa bulunur. Bu bursanın iltihabına iskiyogluteal bursit denir.
Bakım
-
Tahlil
Tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli bir noktadaki hassasiyet, tendiniti gösterir. Tendonun bağlı olduğu kasın bir dirence karşı hareketinde ağrı oluşur. Tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu tanıda kullanılabilir.
Etken
Kalça kemikleri üzerinde tekrarlayan travma. Uzun süre sert zeminde oturmak, uzun mesafe koşu, tekrarlayan atlama faaliyetleri veya sert zemine kalça üzeri düşme gibi travmatik olaylara bağlı ortaya çıkabilir.
Tedavi
Tedavide öncelikle yumuşak yerde oturmayla başlanabilir. Spazm oluşan kaslara germe ve gevşetme tekniği uygulanır. Ağrı kaynaklı kas zayıflığı için kuvvetlendirme egzersizi verilir.
Risk
Maraton koşucuları, uzak doğu sporları, jimnastik vs ile uğraşanlar risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı