Kırık - Ön Kol


Bilgi

belirtiler; ön kolda ağrı, şekil bozukluğu, şişlik, uyuşukluk, morarma, parmaklarda uyuşma veya güçsüzlük ve ön kolun hareket ettirilememesidir.

Sebep

Ön kol, kolun el bileği ile dirsek arasında kalan kısmıdır. Ön kolda, radius ve ulna adı verilen iki kemik bulunmaktadır. Erişkin ön kol kırıklarında genellikle bu iki kemik birden kırılır. Ön kol kırıkları, bütün yaşlarda görülen yaygın bir kırıktır ve genellikle ön kol üzerine düşme sonucu meydana gelmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulabilmektedir.

Etken

Genellikle ön kol üzerine düşme sonucu meydana gelmektedir. Ayrıca kola alınan darbeler ve motorlu taşıt kazaları da ön kol kırıklarına neden olabilmektedir.

Tedavi

Kırığın yerine, yaralanmanın ağırlığına ve hastanın yaşına bağlı olarak tedavi değişir. Kırık kemik uçları, etraftaki sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir. Eğer tek kemik kırık veya ayrışmamış kırıkları varsa alçı ile tedavi edilebilir. Ancak kırık her iki ön kol kemiğinde ise, kırık uçları birbirinde ayrık vaziyette ise ve açık kırık durumu söz konusu ise ameliyatla tedavisi gerekli olacaktır.

Risk

Açık kırıklarda enfeksiyon riski mevcuttur ki bu uzun süreli antibiyotik ve birkaç kez ameliyat gerektirecek osteomyelit denilen kemik enfeksiyonlarına yol açabilir. Özellikle sporcular yüksek enerjili travmalarla oluşan radius alt uç kırıkları için risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı