Donma

Bilgi
Donan kısımda solukluk, beyazlık ve uyuşuk oluşur. Deride şiddetli ve batıcı bir ağrı başlar ve daha sonra uyuşukluk artar ve hissizlik hali oluşur. Bilinç bulanıklığı, güçsüzlük, tansiyon düşmesi, üşüme ve titreme diğer belirtileridir. İleri derecedeki donmalarda kalp ve dolaşım yetmezliğinden dolayı ölüm meydana gelir.
Sebep
Donma, vücudun şiddetli soğuğa maruz kalması sonucu, vücut ısısının düşmesi (hipotermi) durumudur. Diğer adı soğuk ısırığı olup, vücut dokularının donmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Vücutta donmanın en sık görüldüğü yereler; eller, ayaklar, parmaklar, burun ve kulaktır.
Bakım
-
Tahlil
Tanı öykü ve muayene ile konur.
Etken
Neden şiddetli soğuğa uzun süre maruziyettir. Vücudun ana bölgelerindeki ısıyı korumak için diğer bölgelere olan dolaşım neredeyse durma derecesinde kısıtlanabilir. Eller ve ayaklar vücudun uç noktalarıdır ve özellikle soğuktan dolayı dolaşım kısıtlandığında bu bölgelere giden kan miktarı iyice azalır.
Tedavi
Donmuş bölgeye birden bire sıcak tatbik ettiğiniz zaman damarları zedeleyip kangrene sebep olacağınızı unutmayınız. Donmuş bir kimseyi sakın sıcak sobanın yanına yatırmayınız. Sobasız serin bir odaya alınız. Hastanın üzerindeki ıslak giysiler çıkarılır, kuru ve rahat bir elbise giydirilir. Evvela soğuk suya batırılmış bezlerle donmuş yerleri fazla bastırmadan ovuşturunuz. Dokular yumuşayıp kan deveranı başlayınca ılık suya batırılmış bezlerle masaja devam ediniz. Battaniye veya benzeri sıcak tutan örtüler örtülür.
Risk
Çok küçük çocuklar ya da çok yaşlılar, şeker hastalığı ve damar hastalığı olanlarda donma daha sık meydana gelir. Derinin ıslak olması vücut sıcaklığında hızlı düşüşe neden olur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı