Bilgi
Parmakta şekil bozukluğu, ağrı, kırık bölgesinde morarma, şişme ve elin o bölgesini oynatamama gibi şikayetler görülür.
Sebep
Elde; el bileği kemikleri (karpal kemikler) 8 tane, metakarpal kemikler 5 tane ve parmak kemikleri (flankslar) 14 tane olmak üzere toplam 27 tane kemik bulunmaktadır. Parmaklar günlük faaliyetlerle kolayca sakatlanabildiğinden, parmak sakatlanmaları acil servise gelen en sık sakatlanmalar arasındadır.
Bakım
-
Tahlil
Parmak kırığından şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacak ve röntgen filmi (direk grafiler) çekilecektir. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya MR yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Düşme, çarpma, bükülme gibi durumlarda kemikler üzerine gelen aşırı kuvvetlere bağlı el parmaklarında kırıklar oluşabilir.
Tedavi
Kırık uçlarının birbirinden ayrılmadığı, stabil kırıklarda atel veya alçı uygulanması yeterli olabilir. El parmak kırıklarında, ufak açılanmalarda bile parmakların hareketleri kısıtlanır ve kavrama fonksiyonları etkilenir.
Risk
İleri yaş, kemik erimesi, beslenme yetersizliği, bazı doğumsal kemik hastalıkları ve kırıklara yol açabilecek sporlar el ve parmaklarda oluşabilecek kırık riskini artırabilir.

Hastalık Sorgulama Programı