Dr Sistem App
Kırık - El Parmağı

Bilgi
Parmakta şekil bozukluğu, ağrı, kırık bölgesinde morarma, şişme ve elin o bölgesini oynatamama gibi şikayetler görülür.
Sebep
Elde; el bileği kemikleri (karpal kemikler) 8 tane, metakarpal kemikler 5 tane ve parmak kemikleri (flankslar) 14 tane olmak üzere toplam 27 tane kemik bulunmaktadır. Parmaklar günlük faaliyetlerle kolayca sakatlanabildiğinden, parmak sakatlanmaları acil servise gelen en sık sakatlanmalar arasındadır.
Bakım
-
Tahlil
Parmak kırığından şüphelenildiğinde detaylı bir el muayenesi yapılacak ve röntgen filmi (direk grafiler) çekilecektir. Daha detaylı inceleme için gerekirse bilgisayarlı tomografi (BT) veya MR yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Düşme, çarpma, bükülme gibi durumlarda kemikler üzerine gelen aşırı kuvvetlere bağlı el parmaklarında kırıklar oluşabilir.
Tedavi
Kırık uçlarının birbirinden ayrılmadığı, stabil kırıklarda atel veya alçı uygulanması yeterli olabilir. El parmak kırıklarında, ufak açılanmalarda bile parmakların hareketleri kısıtlanır ve kavrama fonksiyonları etkilenir.
Risk
İleri yaş, kemik erimesi, beslenme yetersizliği, bazı doğumsal kemik hastalıkları ve kırıklara yol açabilecek sporlar el ve parmaklarda oluşabilecek kırık riskini artırabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı