Çıkık Parmak


Bilgi

Eklem bölgesinde ağrı, şişme, uyuşukluk, eklemi oynatamama, eklemde biçim bozukluğu ve renk değişikliği çıkığın belirtileridir. Çıkık, tendon, sinir ve damarlara zarar verebilir. Çıkık parmak genellikle bir bakışta tanınır. Dışa doğru veya garip bir açıyla bükülmüş olabilir.

Sebep

Eklemi oluşturan kemiklerin birbirinden ayrılmasına çıkık denir. Parmak çıkığı, parmak eklemlerinde meydana gelen çıkıktır. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydana gelebilir, ama en sık olarak serçe, yüzük, orta ve işaret parmağının orta ekleminde meydana gelmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konulur.

Etken

Genellikle eklemin aşırı zorlanması sonucu meydana gelir

Tedavi

Yaralı parmağınıza buz torbası koyun ve eli kalbinizin üstüne yükseltin. Doktorunuz basit bir teknikle çıkık parmakları yerine takar ve yan parmağa atelle bağlar. Ağrıyı azaltmak veya durdurmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılması önerilir.

Risk

Basketbol, voleybol gibi spor faaliyetlerinde oyuncu topa, elin parmak ucuyla sert dokunabilir. Bu sporlarla uğraşan bireyler risk taşımaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı