Bilgi
Diz ve dirsekte ciltte pullanma, kaşıntı, döküntü, ciltte kalınlaşma, sedef renginde kabuklanma ve kızarıklık, tırnakta kalınlaşma ve eklem ağrısıdır.
Sebep
Halk arasında Sedef hastalığı olarak da bilinen Psöriasis, deride kızarıklık, kalınlaşma ve sedef renginde kabuklanmalar ve dökülmeler şeklinde kendini gösteren, genellikle dirsek, diz, kafa derisi, gövde ve tırnakları tutan kronik bir deri hastalığıdır. Püstüler psöriazis, sedef hastalığının en şiddetli halidir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde kan tetkikleri ve cilt biyopsisi ile tanı konulur.
Etken
Hastalığın nedeni, bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu vücudun kendi normal cildini yabancı bir doku gibi görmesi ve ona saldırmasıdır (otoimmun hastalık). Genetik yatkınlığı olanlarda; psikosomatik mekanizma, sigara, alkol, travma, enfeksiyon odakları ve bazı ilaçların (antimalaryal ilaçlar, lityum, beta blokerler gibi) kullanımı ile bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.
Tedavi
Tedaviye deriye dıştan sürülen ilaçlarla başlanılır. Bu uygulamalarda önce kepek dökücü ilaçlarla yüzey temizlenir ve diğer ilaçların etkinliği arttırılır. Güneş ışığı tedavisi (fototerapi) bölgesel tedaviler arasında kullanılmaktadır. Hastalığı yaygın olanlarda sistemik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.
Risk
Genetik yatkınlık, sigara, alkol, fazla güneş ışığına maruz kalma

Hastalık Sorgulama Programı