Bilgi
Tipik belirtiler ciltte ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve sıcaklık artışı, kıl kökünde kızarıklık, şişlik ve iltihaptır. Bulundukları yere göre saç ya da sakal dökülmesine neden olabilirler. İyi tedavi edilmezlerse ciltte iz bırakabilir.
Sebep
Folikülit kıl kökü iltihabıdır. Kıl kökü iltihabına bakteriler, virüsler ya da mantarlar neden olabilir. Her yaş gurubunda görülebilir, ancak genç erişkin yaştakilerde daha sık meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak, yani öykü ve cilt muayenesi ile konur
Etken
Kıl kökü iltihabına en sık neden olan bakteri Staphylococcus aureus adı verilen bir bakteridir. Tıraş olma sırasında cildin tahriş olmasından kaynaklanabilir.
Tedavi
Çoğu folikülit hafif seyreder ve özel bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşmektedir. Bazen kıl kökündeki enfeksiyon cilde yayılabilir ve etraftaki deriyi ve altındaki yağ dokuyu da tutabilir. O zaman tablo selülit olarak adlandırılır.
Risk
Folikülit, bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde, şişmanlarda (obezite), karaciğer ve diyabet (şeker hastalığı) olanlarda ya da kortizonlu krem kullananlarda daha sık görülür.

Hastalık Sorgulama Programı