Folikülit


Bilgi

Tipik belirtiler ciltte ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve sıcaklık artışı, kıl kökünde kızarıklık, şişlik ve iltihaptır. Bulundukları yere göre saç ya da sakal dökülmesine neden olabilirler. İyi tedavi edilmezlerse ciltte iz bırakabilir.

Sebep

Folikülit kıl kökü iltihabıdır. Kıl kökü iltihabına bakteriler, virüsler ya da mantarlar neden olabilir. Her yaş gurubunda görülebilir, ancak genç erişkin yaştakilerde daha sık meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak, yani öykü ve cilt muayenesi ile konur

Etken

Kıl kökü iltihabına en sık neden olan bakteri Staphylococcus aureus adı verilen bir bakteridir. Tıraş olma sırasında cildin tahriş olmasından kaynaklanabilir.

Tedavi

Çoğu folikülit hafif seyreder ve özel bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşmektedir. Bazen kıl kökündeki enfeksiyon cilde yayılabilir ve etraftaki deriyi ve altındaki yağ dokuyu da tutabilir. O zaman tablo selülit olarak adlandırılır.

Risk

Folikülit, bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde, şişmanlarda (obezite), karaciğer ve diyabet (şeker hastalığı) olanlarda ya da kortizonlu krem kullananlarda daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı