Aktinik Keratoz


Bilgi

Aktinik keratoz, yüz, çene, kulak, boyun, göğüs ve kollar gibi sıklıkla güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Parmakla hafifçe dokunulduğunda sert olarak hissedilirler ve bazen daha belirgin kabuklar ve hatta boynuza benzer yapılar oluşturabilirler.

Sebep

Aktinik Keratoz, güneşin ultraviyole ışınlarının cilde verdiği zarar sonucu ortaya çıkan, bir veya birden fazla küçük kırmızı, pembe, sarı ya da kahverengimsi lekeler olarak görülen ve çoğunlukla yüzeyleri kabuklu olan yüzeysel cilt lezyonlarıdır. Cilt kalınlaşması olarak da bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Özenli bir dermatolojik muayene çoğu zaman yeterlidir.

Etken

Güneşin ultraviyole ışınlarının cilde verdiği zarar sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tedavi

Topikal kremler ile cildiye hekimlerince tedavi edilmektedir.

Risk

Aktinik keratoz deri kanseri gelişiminden bir önceki basamak olarak kabul edilir ve yüzde 10-15 oranında yassı hücreli kansere dönüşme potansiyeli taşır, bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruziyet önemli bir risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı