Hemolitik Anemi


Bilgi

Hemolitik anemi ilk olarak şu belirtilerle kendini gösterebilir; bitkinlik, çabuk yorulmak, konsantre olmada zorlanma, cildin soluklaşması, çarpıntı, eforla olan nefes darlığı.

Sebep

Kırmızı kan hücreleri, vücudun doku ve hücrelerine oksijen taşımaktan sorumludur. Kırmızı kan hücrelerinin normal ömrü ortalama 90-120 gündür. Bundan daha kısa sürede kırmızı kan hücrelerinin yıkıma uğraması (hemoliz) ve yerine yenilerinin üretilememesi durumunda hemolitik anemi ortaya çıkar.

Bakım

-

Tahlil

Hemolitik anemi tanısı tıbbi ve ailesel geçmişiniz, muayene bulguları ve bazı kan tetkikleri ile konur. Tam kan sayımı, periferik kan yayması, retikülosit sayımı, coombs testi, haptoglobin düzeyi, hemoglobin elekroforezi, gereğinde kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi bu tetkiklerden bazılarıdır.

Etken

Hemolitik anemi kalıtsal (genlerle geçmiş) ve edinsel (sonradan alınmış) olarak ikiye ayrılır. Kalıtsal hemolitik anemi, kırmızı kan hücreleri üretimini kontrol eden bir veya daha fazla gende bozukluk olması sonucu ortaya çıkar. Orak hücre anemisi, Akdeniz anemisi, sferositoz, eliptositoz gibi hastalıklar kalıtsal hemolitik anemiye örnek olarak verilebilir. Edinsel hemolitik anemide ise kırmızı kan hücreleri normal olabilir. Ama başka hastalık ve faktörler bu hücreleri yıkıma uğratmaktadır.

Tedavi

Hemolitik anemi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Bu yüzden öncelikle altta yatan neden teşhis edilmelidir. Hastalığın tipine göre, tedavi seçenekleri mevcut olup (kan nakilleri, ilaçlar, plazmaferez, cerrahi girişimler, kan ve ilik kök hücre nakilleri gibi), tedavi erişkin hematoloji veya çocuk hematoloji uzmanlarınca yönetilmelidir. Hemolitik aneminin kalıtsal şekilleri ömür boyu süren ve bu nedenle sürekli tedavi gerektirebilen durumlardır. Edinsel tipleri ise nedenleri bulunup düzeltilirse tamamen iyileşebilir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı