Böcek Sokması


Bilgi

Böcek ısırık ve sokmalarının büyük çoğunluğu zararsızdır. Sokulan bölgede kızarıklık, şişlik ve ağrı meydana gelir. Bazen cilt altı dokuda da enfeksiyon gelişebilir ve selülit tablosu gelişebilir. Nadiren tüm vücutta ciddi bir alerjik reaksiyon da gelişebilir ki buna anafilaksi denir. Bu durumda, vücudun çeşitli yerlerinde döküntüler, kızarıklıklar ve şişlikler, bulantı, kusma, baş dönmesi ve nefes darlığı meydana gelebilir.

Sebep

Böcek sokması sonucunda, sokulan bölgede kızarıklık, şişlik ve ağrı meydana gelmesidir.

Bakım

-

Tahlil

Klinik tablo ve tıbbi öykü ile tanı konulur.

Etken

Böcek sokması

Tedavi

Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin ve bölgeye soğuk uygulayın. Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürebilirsiniz. Anafilaksi gelişmesi halinde acil tedavi, solunum desteği ve gözlem gereklidir. Hastane dışında da acil cilt altı epinefrin enjeksiyonu hayat kurtarıcı olabilir. Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı