Asetaminofen zehirlenmesi


Bilgi

Yanlışlıkla veya özkıyım (intihar) amaçlı fazla miktarda alınması halinde karaciğere zarar veren zehirli maddelerin üretilir ve fulminan karaciğer yetmezliği ortaya çıkar. İştahsızlık, bulantı, kusma, karın sağ üst kadranında ağrı, transaminazlarda (karaciğer testleri) yükselme, bilirubin düzeyinde artma, protrombin zamanında uzama görülür. Ağır zehirlenmelerde çoklu organ yetmezliği ve ölüm kaçınılmazdır.

Sebep

Asetaminofen (parasetamol) ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak yaygın kullanılan bir ilaçtır. Ülkemizde ağız ya da makat yoluyla uygulanan, tek başına ya da başka ilaçlarla birlikte olan farmasötik biçimleri vardır. İlacın vücutta işlenmesi ve parçalanması işlemi karaciğerde gerçekleşir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü (özellikle ilaç öyküsü), fizik muayene, kan tetkikleri (transaminazlar, bilirubin düzeyi, protrombin zamanı gibi) ve yapılabiliyorsa serum parasetamol düzeyi ölçülerek konur.

Etken

Parasetamol 6 yaşın üstündeki çocuk ve yetişkinde bir kezde 200 mg/kg ya da 24 saat içinde toplam 7-10 gram, 6 yaşın altındaki çocukta ise bir kezde 200 mg/ kg ve üstündeki dozda alındığında akut zehirlenmeye yol açar.

Tedavi

Gerekiyorsa temel ve ileri yaşam desteği verilir. Protrombin zamanı uzamasına bağlı kanama varsa kas ya da ven içine K vitamini kullanılır. Parasetamolün özgül antidotu olan N-asetilsistein oral veya iv yoldan verilmelidir. tedaviye dirençli asidoz ya da sıvı elektrolit dengesizliği varsa hemodiyaliz yapılır.

Risk

Alkolizm, uzun süreli açlık ve izoniazid kullanımı gibi parasetamol toksisitesine duyarlılığın arttığı durumlarda parasetamolün toksik dozu günde 4 g ya da 100 mg/kg’dır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı