Bilgi
Baker kistinin temel belirtisi, diz büküldüğünde ya da doğrultulduğunda yaşanabilen, diz arkasındaki deride oluşan bir gerginlik hissi ve hafif ağrı ile üst baldır bölgesinde görülen bir şişliktir.
Sebep
Baker kisti, popliteal kist ya da diz arkası kisti olarak da bilinir. Baker kisti, dizin arkasında meydana gelen yumuşak kıvamda, genellikle ağrısız ve içi sıvı dolu olan bir kesedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, eklem ultrasonu ve diz MR’ı.
Etken
Baker kistinin oluşmasında birkaç sebep olabilir. Spor ya da başka fiziksel bir aktivite sırasında bacağa ya da dize alınan bir hasar sonucunda baker kisti gelişebilir.
Tedavi
Baker kisti kendi kendine ortadan kalkabilir, bunun için hiçbir tedavi gerek olmayabilir. Fakat kistin uzun süre devam etmesi durumunda ya da yeniden ortaya çıktığı gözlemlendiğinde tedavi gereklidir. Eğer kist ağrılı ise, doktorunuz size iltihabı dindiren ve ağrıyı kaldıran kortikosteroid iğnesi yapabilir. Ayrıca, ultrason yardımıyla iğne aspirasyonu, fiziksel terapi, buz uygulama yöntemi, koltuk değnekleri ya da basınç dolguları yardımı ile tedavi edilebilir.
Risk
Baker kisti, hem çocukluk hem de erişkin yaşta görülmektedir. En büyük risk spor aktiviteleri sırasında dize alınan hasardır.

Hastalık Sorgulama Programı