Baker Kisti


Bilgi

Baker kistinin temel belirtisi, diz büküldüğünde ya da doğrultulduğunda yaşanabilen, diz arkasındaki deride oluşan bir gerginlik hissi ve hafif ağrı ile üst baldır bölgesinde görülen bir şişliktir.

Sebep

Baker kisti, popliteal kist ya da diz arkası kisti olarak da bilinir. Baker kisti, dizin arkasında meydana gelen yumuşak kıvamda, genellikle ağrısız ve içi sıvı dolu olan bir kesedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, eklem ultrasonu ve diz MR’ı.

Etken

Baker kistinin oluşmasında birkaç sebep olabilir. Spor ya da başka fiziksel bir aktivite sırasında bacağa ya da dize alınan bir hasar sonucunda baker kisti gelişebilir.

Tedavi

Baker kisti kendi kendine ortadan kalkabilir, bunun için hiçbir tedavi gerek olmayabilir. Fakat kistin uzun süre devam etmesi durumunda ya da yeniden ortaya çıktığı gözlemlendiğinde tedavi gereklidir. Eğer kist ağrılı ise, doktorunuz size iltihabı dindiren ve ağrıyı kaldıran kortikosteroid iğnesi yapabilir. Ayrıca, ultrason yardımıyla iğne aspirasyonu, fiziksel terapi, buz uygulama yöntemi, koltuk değnekleri ya da basınç dolguları yardımı ile tedavi edilebilir.

Risk

Baker kisti, hem çocukluk hem de erişkin yaşta görülmektedir. En büyük risk spor aktiviteleri sırasında dize alınan hasardır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı