Bilgi
Verem hastalığının belirtileri; özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, iki haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, değişken miktarlarda kan tükürme, göğüste ağrı ve nefes darlığıdır.
Sebep
Verem ya da tüberküloz hastalığı, tüberküloz bakterisinin (M tuberculosis) neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın öyküsü, fizik bulguları, akciğer filmi, tüberkülin deri testi ve interferon gama salınım testi ile hastalıktan şüphelenilir ve bakteriyolojik ya da histolojik inceleme ile tanı kesinleştirilir.
Etken
Mycobacterium tuberculosis adlı mikrop ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır.
Tedavi
Tüberküloz mikrobunu kesin olarak öldürmek için başlangıçta en az 4 ilaç kullanılması gerekir. Yapılan balgam kontrollerinin sonuçlarına göre 2 veya 3 ay sonra ilaç sayısı azaltılacaktır. Tüberküloz mikrobu diğer mikroplara nazaran çok daha yavaş çoğaldığı için ilaçların uzun süre kullanılması önemlidir.
Risk
Verem aşısı olmak, iyi beslenmek ve temiz havada dolaşmak, Gıdalarımızın temizliğine özen göstermek, içki, sigara vb. kötü alışkanlıklardan uzak durmak, veremli hastalarla temas etmemek, veremli hastanın eşyalarını kullanmamak gibi önlemler hastalık riskini azaltmak için alınacak önlemler arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı