Kırık - Kalça


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; kalça ağrısı, kırığın olduğu bacakta kısalık ve ayağın dışa dönük bir hal alması, diz ağrısı, yürüyememe ve ayakta durmakla ağrı sayılabilir.

Sebep

Femur adı verilen uyluk kemiğinin üstündeki top şeklindeki femur başı ile leğen kemiğinde bulunan kalça eklem çukuru, yuva - top şeklinde bir eklem oluşturur. Kalça eklemi denen bu yapı genellikle femur boyun kısmından ve boynun biraz altındaki trokanterik bölgeden kırılabilir ve bu kırıklar kalça kırığı olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Kalça kırıklarında tıbbi öykü, fizik muayene ve röntgen (direk grafiler) çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Gerekirse ileri görüntüleme yöntemlerinden (BT ve MR gibi) yararlanılabilir

Etken

Genelde yaşlılarda görülür ve ev kazaları, düşme, ayağının takılması, denge kaybı en önemli kalça kırığı sebepleri arasında sayılabilir. Genç hastalarda görülen kalça kırıkları ise trafik kazası, yüksekten düşme gibi büyük travmalar ile oluşur.

Tedavi

Kalça kırıkları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Bu kırıklar tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Kalça kırığı nedeni ile ayağa kalkamayan hastalarda yatmaya bağlı bası yaraları oluşabilir. Yine yatmaya bağlı bacak damarlarında pıhtılaşmalar (derin ven trombozu) gelişebilir. Oluşan pıhtıların akciğer ve beyin gibi organlara emboli atması durumu da hayatı tehdit eden sorunlara yol açmaktadır.

Risk

Kalça kırıkları, daha sık olarak ileri yaş ve osteoporotik kemik yapısı olan hastalarda gözlenir. Neredeyse yarısından fazlası 75 yaş üstü bireylerde görülür. Kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat fazla görülmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı