Kalça Labrum Yırtığı

Bilgi
Yırtık alan, kalça ekleminde takılma oluşturarak ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Özellikle kalçanın bükülüp yana açılıp dışa ve içe rotasyon hareketlerinde kalça ekleminde ve kasıkta ağrı hissedilir.
Sebep
Uyluk kemiğinin (femur) üst kısmı ile leğen kemiğinin (pelvis) çukur bölgesi (asetabulum) birleşerek kalça eklemini oluştururlar Eklemin yuvaya benzeyen çukur kısmının (asetabulum) kenarını saran üçgen kesitli dairesel yapının adı Labrumdur. Labrum her iki kemiğin ve kapsülün hareketler esnasında uyum içinde hareket etmesini sağlar.
Bakım
Tahlil
Hastanın şikayetleri ile asetabular labrum yırtığından şüphelenebilir. Fizik muayenede kalçanın bükülüp yana açılıp dışa ve içe rotasyonu ve/veya kalçanın bükülüp orta hatta yaklaştırılarak yapılan dış ve iç rotasyon zorlamalarında kalça ekleminde ağrı olması asetabular labrum yırtığını düşündürür. Tanıyı kesinleştirmek için MR tetkiki ister.
Etken
Hastalar özellikle yıllar boyunca tekrarlanmış çökme ve kalkma hareketleri ya da ani dönme hareketleri içeren sportif aktiviteler sonrasında ağrı takılma ve şişme şikayetleri ile başvururlar.
Tedavi
Ekleme zarar vermeyen artroskopik (kapalı) cerrahi yöntemle yırtık cerrahi olarak tamir edilir. Tanı fiziksel tıp (FTR) uzmanı veya ortopedi uzmanı tarafından konurken, tedavisi bu konuda deneyimli ortopedi uzmanı tarafından yapılmaktadır.
Risk
Asetabular labrum yırtıkları; yoğun sportif aktivitelerde, kalça displazisi, kalça sıkışma hastalığı, koksa valga, kalçada dejenaratif hasalık gibi altta yatan kalça eklemi hastalığı olanlarda daha sık oranda görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı