Bilgi
Yırtık alan, kalça ekleminde takılma oluşturarak ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Özellikle kalçanın bükülüp yana açılıp dışa ve içe rotasyon hareketlerinde kalça ekleminde ve kasıkta ağrı hissedilir.
Sebep
Uyluk kemiğinin (femur) üst kısmı ile leğen kemiğinin (pelvis) çukur bölgesi (asetabulum) birleşerek kalça eklemini oluştururlar Eklemin yuvaya benzeyen çukur kısmının (asetabulum) kenarını saran üçgen kesitli dairesel yapının adı Labrumdur. Labrum her iki kemiğin ve kapsülün hareketler esnasında uyum içinde hareket etmesini sağlar.
Bakım
Tahlil
Hastanın şikayetleri ile asetabular labrum yırtığından şüphelenebilir. Fizik muayenede kalçanın bükülüp yana açılıp dışa ve içe rotasyonu ve/veya kalçanın bükülüp orta hatta yaklaştırılarak yapılan dış ve iç rotasyon zorlamalarında kalça ekleminde ağrı olması asetabular labrum yırtığını düşündürür. Tanıyı kesinleştirmek için MR tetkiki ister.
Etken
Hastalar özellikle yıllar boyunca tekrarlanmış çökme ve kalkma hareketleri ya da ani dönme hareketleri içeren sportif aktiviteler sonrasında ağrı takılma ve şişme şikayetleri ile başvururlar.
Tedavi
Ekleme zarar vermeyen artroskopik (kapalı) cerrahi yöntemle yırtık cerrahi olarak tamir edilir. Tanı fiziksel tıp (FTR) uzmanı veya ortopedi uzmanı tarafından konurken, tedavisi bu konuda deneyimli ortopedi uzmanı tarafından yapılmaktadır.
Risk
Asetabular labrum yırtıkları; yoğun sportif aktivitelerde, kalça displazisi, kalça sıkışma hastalığı, koksa valga, kalçada dejenaratif hasalık gibi altta yatan kalça eklemi hastalığı olanlarda daha sık oranda görülür.

Hastalık Sorgulama Programı