Bursit (iliopsoas)


Bilgi

Kalçanın ön tarafında, yani kasıklardan başlayıp uyluğun altına uzanacak kadar keskin bir ağrı görülür. Aynı zamanda her iki üst kalçada haraketle ağrı olabilir. Uzun süre yürüyüşte, çömelmede, merdiven çıkarken ağrı hissedilir. Gece yatağa uzanınca da ağrıda artış olur.

Sebep

Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Kasıktan geçen iliopsoas kasın Bursalarında meydana gelen iltihaplanmaya iliopsoas bursit denir.

Bakım

-

Tahlil

Tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli bir noktadaki hassasiyet, tendiniti gösterir. Tendonun bağlı olduğu kasın bir dirence karşı hareketinde ağrı oluşur. Tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu tanıda kullanılabilir.

Etken

Başlıca nedeni kalçanın tekrarlayıcı travmatik hareketleridir. Daha çok sporcularda görülür.

Tedavi

Dinlenme, soğuk uygulama, basınçlı sargılar, antiromatizmal ilaçlar ve pomadlar kullanılabilir.

Risk

Golf, hokey, amigo, bale, kürek çekme ve jimnastik gibi aktivitelere katılanlar iliopsoas bursiti gelişimi için riskli gruplardır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı