Bilgi
Kalçanın ön tarafında, yani kasıklardan başlayıp uyluğun altına uzanacak kadar keskin bir ağrı görülür. Aynı zamanda her iki üst kalçada haraketle ağrı olabilir. Uzun süre yürüyüşte, çömelmede, merdiven çıkarken ağrı hissedilir. Gece yatağa uzanınca da ağrıda artış olur.
Sebep
Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Kasıktan geçen iliopsoas kasın Bursalarında meydana gelen iltihaplanmaya iliopsoas bursit denir.
Bakım
-
Tahlil
Tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli bir noktadaki hassasiyet, tendiniti gösterir. Tendonun bağlı olduğu kasın bir dirence karşı hareketinde ağrı oluşur. Tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde eklem ultrasonu tanıda kullanılabilir.
Etken
Başlıca nedeni kalçanın tekrarlayıcı travmatik hareketleridir. Daha çok sporcularda görülür.
Tedavi
Dinlenme, soğuk uygulama, basınçlı sargılar, antiromatizmal ilaçlar ve pomadlar kullanılabilir.
Risk
Golf, hokey, amigo, bale, kürek çekme ve jimnastik gibi aktivitelere katılanlar iliopsoas bursiti gelişimi için riskli gruplardır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.

Hastalık Sorgulama Programı