Bursit (trokanterik)


Bilgi

Trokanterik bursit tablosunda, başlangıçta trokanterik kemik çıkıntı bölgesinde ağrı yürümede aksama şikayetleri görülür. Ağrı sonraları bütün uyluğun dış kısmında yaygın olarak hissedilir. İlerleyen dönemlerde ise ağrı istirahatte de görülür. Kalçada ve uyluğun yan tarafında en sık ağrıya neden olan olaydır.

Sebep

Eklemlerde bulunan ve içinde berrak bir sıvı olan keseye “bursa” denilmektedir. Bursalar, bağların (tendon veya kiriş) eklem kemikleri arasında ve üzerinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Vücudun birçok ekleminde bursa bulunmaktadır. Bursit ise bu kesenin yani bursanın iltihaplanmasıdır. Bursit sıklıkla omuz, diz, kalça ve dirsek eklemlerinde görülür. Kalça dış tarafında büyük trokanter dediğimiz kemiksi çıkıntı ile onun üzerinden geçen tendon arasında kayganlığı sağlamaya yarayan bursaya torakanterik bursa denir. Herhangi bir nedenle bu kesede imflamasyon olması ile kese büyür ve ağrıya yol açar bu duruma da Trokanterik Bursit denilir.

Bakım

-

Tahlil

Trokanterik bursitte tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Bazı olgularda ultrasonografi ve/veya MR ile tanıyı doğrulamak gerekebilir.

Etken

Çok hareketli olan kalça ekleminde oluşan sürtünme tarzı tekrarlayıcı travmalar, direkt yaralanmalar, düşme, çarpma ve trafik kazası gibi travmalar ile torakanterik bursada inflamasyon ve ödem görülür. Bu da torakanterik bursit tablosunun görülmesine neden olur.

Tedavi

Öncelikle bursit tablosuna neden olabilecek aktivitelerin azaltılması ve istirahat önerilir. Bunun yanı sıra, antiinflamatuar ilaçlar, germe ve kuvvetlendirme eksersizleri ile şikayetlerde azalma görülür. Birçok trokanterik bursit olgusunda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmazken uzun süre devam eden şikayetler ve bursa duvarlarında kalınlaşma durumlarında trokanterik bursitis artroskopik cerrahi ile tenotomi ve bursanın çıkarılması ile tedavi edilir.

Risk

Genellikle 40-60 yaş gurubunda ve özelliklede kadınlarda çok görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı