Lenfogranuloma Venereum


Bilgi

Bakteri cinsel organlar yolu ile alındıktan sonra birkaç haftalık kuluçka dönemi sonrası enfeksiyon klinik olarak kendini gösterir. En sık görülen belirtiler, ateş, baş ve kas ağrılarıdır. İnguinal bölge olarak da bilinen kasıkta lenf bezlerine yerleşir. Kasıkta lenf bezi tutulumuna bağlı bacakta tek taraflı şişlik görülebilir. Kasık lenf bezlerinde ağrı da görülmektedir.

Sebep

Lenfogranuloma Venereum cinsel yolla bulaşan ve nadir görülen bir enfeksiyondur. Chlamidya trachomatis adlı bakteri bu enfeksiyona sebep olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve aspirasyon ile alınan klinik materyalde inklüzyon cisimlerinin görülmesi ile tanı konulabilir.

Etken

Etken Chlamidya trachomatis adlı bakteridir. Hastalık cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Tedavi

Doksisiklin veya eritromisin adı verilen antibiyotik üç hafta süre ile kullanılmalıdır.

Risk

Cinsel temas yolu ile etken alınır. Erkeklerde kadınlara göre daha sıktır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı