Lenfogranuloma Venereum

Bilgi
Bakteri cinsel organlar yolu ile alındıktan sonra birkaç haftalık kuluçka dönemi sonrası enfeksiyon klinik olarak kendini gösterir. En sık görülen belirtiler, ateş, baş ve kas ağrılarıdır. İnguinal bölge olarak da bilinen kasıkta lenf bezlerine yerleşir. Kasıkta lenf bezi tutulumuna bağlı bacakta tek taraflı şişlik görülebilir. Kasık lenf bezlerinde ağrı da görülmektedir.
Sebep
Lenfogranuloma Venereum cinsel yolla bulaşan ve nadir görülen bir enfeksiyondur. Chlamidya trachomatis adlı bakteri bu enfeksiyona sebep olur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve aspirasyon ile alınan klinik materyalde inklüzyon cisimlerinin görülmesi ile tanı konulabilir.
Etken
Etken Chlamidya trachomatis adlı bakteridir. Hastalık cinsel ilişki yoluyla bulaşır.
Tedavi
Doksisiklin veya eritromisin adı verilen antibiyotik üç hafta süre ile kullanılmalıdır.
Risk
Cinsel temas yolu ile etken alınır. Erkeklerde kadınlara göre daha sıktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı