Çekiç Parmak

Bilgi
Elde çekiç parmak, tedavi edilmediği sürece, biçim bozukluğunun yanı sıra, elin işlevlerini de aksatır. Ayak parmaklarının orta eklemlerinin tepesinde eğilen kısmın üzerinde nasırlar (sertlikler) oluşabilir. Bu kişiler genellikle ayak parmaklarında veya ayaklarında ağrı hissederler ve rahat bir ayakkabı bulmakta zorlanırlar.
Sebep
Çekiç parmağı el ve ayak parmaklarında görülebilen ağrılı bir rahatsızlık olarak bilinir. Parmak ucunun kıvrık bir şekilde kalması ve kişinin parmağını düzleştirememesi durumudur. Daha çok ayaklarda görülür.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Elde görülen çekiç parmağı, el parmağın en uç eklemini düzleştiren tendonun kopması sonucu oluşan bir durumdur. Parmağın en ucundaki kemiğe yapışan bu Tendon genellikle spor yaralanmaları sonucu kopar ve parmağın ucu kıvrık bir şekilde kalır. Kişi parmağını düzleştiremez. Hasta ancak diğer eli ile parmağını düz bir pozisyona getirilebilir. Ayakta görülen çekiç parmak bozukluğu genellikle ikinci, üçüncü veya dördüncü ayak parmağında görülür. Bu parmakların birinci ekleminin bükülmesidir. Bu durumda ayak parmağı ortadaki ekleminden kıvrılır ve ayak parmağı bir çekice benzer.
Tedavi
Çekiç parmağın tanı ve tedavisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi ve el cerrahisi konusunda uzman olan ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Eğri kısım cerrahi müdahale ile kesilerek parmak eski haline getirilmektedir.
Risk
Özellikle hanımların küçük ayakkabı tercihleri ayakta çekiç parmağa, sporculardaki sakatlanmalar da elde çekiç parmağa neden olabilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı