Bilgi
Uyluk arka kısmında keskin ve ani olarak bir ağrı meydana gelir. Yaralanmadan birkaç saat sonra uylukta şişlik, birkaç gün sonra morarma, haftalarca süren ağrı ve kasta zayıflık görülür.
Sebep
Hamstring grup kaslar, kalçadan dize uzan uyluk arkası kaslardır. Bu kas grupları yukardan aşağı uzanırken tendon (kiriş) yapılarına dönüşüp, kaval kemiğinin iç ön kısmına yapışırlar. Uyluğun düz olarak arkaya uzanması ve dizin bükmesinde görev alırlar. Bu kas grubundaki kaslara, gerilme ve çekme şeklinde bir hasar oluşmasına Hamstring Yaralanması denir.
Bakım
-
Tahlil
Hasta tipik olarak egzersiz sırasında ani olarak meydana gelen ağrı ile başvurur. Elle muayenede hassasiyet, şişlik ve güçsüzlük tespit edilir. Öykü ve fizik muayene tanı için yeterlidir. Teşhisi doğrulama için ve özellikle eşlik eden kemik kopmalarını anlamak röntgen veya bazen MR gerekebilir.
Etken
Aşırı kullanım, kas gerilmelerinin en sık sebebidir. Bu durum kasın ani olarak kapasitesinin üzerine zorlandığında meydana gelir. Hamstring yaralanması çekme şeklinde, kısmı yırtık veya tam kas yırtığı şeklinde olabilir. Yırtıklar bazen sadece kas da bazen de kas tendon birleşim yerinde olur.
Tedavi
Hafif yırtıklar hızlı iyileşir, üçüncü derece yırtıklar ise tam kat yırtık olup iyileşmesi birkaç ayı bulur. Hamstring yaralanmalarının çoğunda, buz uygulama, bandaj, yüksekte tutma (elevasyon), kas istirahatı (immobilizasyon), fizik tedavi ve ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Kopma kırıkları ve tam kat yırtıklarda cerrahi tedavi gerekmektedir.
Risk
Hamstring kas gerilmesi sporcularda sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle basketbol, futbol gibi sporlarda ve dansçılarda sık görülür. Ergenlerde hamstring gerilmesi sık görülür çünkü kas kemik büyüme oranı eşit değildir. Büyüme atağı sırasında kemikler kaslardan daha hızlı büyür ve kaslarda hafif gerginlik oluşur.

Hastalık Sorgulama Programı