Klamidya (Genital Klamidya)


Bilgi

Tipik belirtileri arasında, ağrılı idrar yapma, cinsel ilişki sırasında ağrı, penis akıntısı veya vajinal akıntı sayılabilir. Bakteri, kadın ve erkeklerin üretra denilen dış idrar kanalında ve kadınların rahim ağızlarında (serviks) iltihap meydana getirmektedir. Bu bakteriyi taşıyan çoğu kadında herhangi bir belirti görülmeyebilir ve hastalığı cinsel partnerlerine geçirebilir.

Sebep

Chlamydia trachomatis cinsel yolla bulaşan bir bakteri olup hem erkek hem de kadında genital klamidya hastalığına yol açmaktadır. Aynı zamanda trahom denilen bir göz hastalığının da etkenidir.

Bakım

-

Tahlil

Klamidya enfeksiyonun kesin tanısı genellikle vajinal akıntı ve kaşıntı şikayetleri ile jinekolojik muayeneye gelen hastalarda alınan servikal kültür örneğinin incelemesi ile konmaktadır.

Etken

Chlamydia trachomatis isimli bakteri etkendir.

Tedavi

Klamidya enfeksiyonundan korunmanın en etkili yolu diğer bütün cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi kondom kullanmak ve tek eşli cinsel yaşamı tercih etmektir. Uygun antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. Genellikle tetrasiklin, doksisiklin etken maddeli antibiyotikler tercih edilir.

Risk

Tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonları, kadınların yumurta kanalına ve rahimlerine yayılır ve pelvik iltihabi hastalığa neden olabilir. Pelvik iltihabi hastalık kronik kasık ağrısı, kısırlık ve dış gebeliğe yol açabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı