Bilgi
Tipik belirtileri arasında, ağrılı idrar yapma, cinsel ilişki sırasında ağrı, penis akıntısı veya vajinal akıntı sayılabilir. Bakteri, kadın ve erkeklerin üretra denilen dış idrar kanalında ve kadınların rahim ağızlarında (serviks) iltihap meydana getirmektedir. Bu bakteriyi taşıyan çoğu kadında herhangi bir belirti görülmeyebilir ve hastalığı cinsel partnerlerine geçirebilir.
Sebep
Chlamydia trachomatis cinsel yolla bulaşan bir bakteri olup hem erkek hem de kadında genital klamidya hastalığına yol açmaktadır. Aynı zamanda trahom denilen bir göz hastalığının da etkenidir.
Bakım
-
Tahlil
Klamidya enfeksiyonun kesin tanısı genellikle vajinal akıntı ve kaşıntı şikayetleri ile jinekolojik muayeneye gelen hastalarda alınan servikal kültür örneğinin incelemesi ile konmaktadır.
Etken
Chlamydia trachomatis isimli bakteri etkendir.
Tedavi
Klamidya enfeksiyonundan korunmanın en etkili yolu diğer bütün cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi kondom kullanmak ve tek eşli cinsel yaşamı tercih etmektir. Uygun antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. Genellikle tetrasiklin, doksisiklin etken maddeli antibiyotikler tercih edilir.
Risk
Tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonları, kadınların yumurta kanalına ve rahimlerine yayılır ve pelvik iltihabi hastalığa neden olabilir. Pelvik iltihabi hastalık kronik kasık ağrısı, kısırlık ve dış gebeliğe yol açabilir.

Hastalık Sorgulama Programı