Mesane Çıkım Obstrüksiyonu


Bilgi

İdrar akışını başlatma zorluğu, zayıf idrar akışı, sık idrara çıkma, gece idrar yapmak için kalkma ihtiyacı duyma, acil idrar yapma ihtiyacı, idrarını tutamama veya idrar kaçırma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Sebep

Mesane çıkım obstrüksiyonu diğer adıyla mesane çıkışında tıkanma; mesane ve üretra (idrar yolu) arasındaki açıklığın kısmen ya da tamamen tıkanmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, ultrasonografi ve idrar akış hızını ölçmeye yarayan üroflowmetri gibi tanısal yöntemlerle tanısı konulabilmektedir.

Etken

Mesane çıkım obstrüksiyonu yaşlı erkeklerde çok sık görülür. İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri nedeniyle prostatın büyümesi, mesane taşı ve tümörleri, üretranın doğumsal sorunlar ve Üretra kanserlerinde görülebilir. Kadınlarda ise daha nadir görülür ve genellikle nörolojik bozukluklar ya da mesanede sarkmasından kaynaklanır.

Tedavi

Mesane çıkım obstrüksiyonu neden olan hastalığın tedavisi gereklidir. Ancak ilk etapta mesanede biriken idrar, sonda yoluyla veya mesane içine bir tüp yerleştirilerek (sistostomi) boşaltılmalıdır.

Risk

Mesane çıkım obstrüksiyonu yaşlı erkeklerde çok sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı