Dr Sistem App
Aşırı Aktif Mesane Sendromu

Bilgi
Sık idrara çıkma, yeni tuvaletten çıkmış olsa da sıkışma hissetme
Sebep
Normal sağlıklı kişilerde idrar kesesi yani mesane belli bir düzeye kadar dolmadan işeme veya sıkışma hissi oluşmaz. Aşırı Aktif Mesane Sendromu hastalığında ise hastanın mesanesinde yeterli idrar birikimi olmadığı halde sıkışma hissi olur. Hasta çok sık idrara gider. Çok az miktarda idrar yaptığı halde tekrar tekrar işemeden rahatlayamaz.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar tahlili, kan biyokimyası, üriner ultrason, gereğinde sistoskopi (ışıklı boru ile mesanenin incelenmesi)ve ürodinami testi.
Etken
Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Engellenemeyen mesane kasılmaları olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Kola, çay, kahve tüketimi mesane üzerinde uyarıcı etkileri olduğundan azaltılmalıdır. Mesane egzersizleri faydalı olailir. İdrar kesesi kapasitesini artıran ilaçlar reçete edilebilir.
Risk
Her yaş hastada görülebilir. Ancvak yaşlandıkça görülme sıklığı artmaktadır ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca gergin kişiliğe sahip bireylerde de sıklığı fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı