Erektil Disfonksiyon


Bilgi

Peniste tam ereksiyon olmaması ya da cinsel birleşme sırasında penisteki ereksiyonun, yani sertliğin korunamaması.

Sebep

Peniste cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da sertliğin sürdürülememesi haline “erektil disfonksiyon” denir. Penis hiç sertleşmeyebilir, kısmen sertleşebilir ya da ejakülasyon (boşalma) öncesinde ya da vajinaya ilk girişinde kaybolabilir. Bu şikayetin altı aydan daha uzun sürmesi hali ise yaygın olarak “empotans” yani iktidarsızlık olarak adlandırılmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Sertleşme sorunu olan hastayı değerlendirirken ilk önce hastayı dinlemek gerekir. Birçok hastada sorunun organik değil psikolojik olabileceği görülmektedir. Bunu takiben yapılacak kapsamlı bir fizik muayene ve açlık kan şekeri, kolesterol ve erkeklik hormonu olan testosteron seviyelerinin ölçülmesi gerekmektedir. Gereğinde penil dopler ultrason da istenebilir.

Etken

İktidarsızlık nedenleri arasında, psikolojik hastalıklar, yoğun stres, kalp hastalığı, diyabet, geçirilmiş pelvik cerrahi, obezite (şişmanlık), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), bazı sinir sistemi (nörolojik) hastalıkları, hormonal dengesizlik, tütün (sigara) kullanımı, alkolizm ve bazı ilaçların ilaç yan etkisi bulunmaktadır. Önemli bir kısmının psikolojik sorunlardan kaynaklanabildiği ve geçici olabileceği unutulmamalıdır.

Tedavi

Yaşam şeklindeki değişiklikler, davranışsal terapi yaklaşımı, ağız yoluyla kullanılan ya da penis içine uygulanan bazı ilaçlara rağmen düzelmeyen durumlarda, en son çare olarak penis protezi (mutluluk çubuğu) takılır. Erektil disfonksiyon ve empotans tanı ve tedavisi, özellikle androloji ile ilgilenen üroloji uzmanlarınca yapılmaktadır.

Risk

En başta şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, hareketsizlik gibi kardiyovasküler risk faktörü taşıyan kişiler risk altındadır. Bunu takiben nörolojik hastalığı olanlar, hormonsal bozukluğu olan ve sinirlerin zarar görebileceği ameliyatlar geçirenler de daha yüksek risk altındadırlar. Yaşla birlikte sertleşme sorunları doğal olarak artmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı