Bilgi
Çoğu zaman herhangi bir bulgu vermez ve hasta sadece parazitin taşıyıcısı durumundadır. En sık görülen belirtileri dış genital alanda (vulvada) akıntı ve kaşıntıdır. Sarı-yeşil vajinal akıntı, kaşıntı, bazen de kötü kokulu vajinal akıntı görülebilir. Bazen vulvada şişlik ve kızarıklık, cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama da görülebilir.
Sebep
Trikomoniyaz toplumda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir parazit hastalığıdır. Enfeksiyon genellikle kadınlarda vajinada, erkeklerde ise üretra da yerleşim gösterir.
Bakım
-
Tahlil
Jinekolojik muayene ve smear testi ile tanı konabilir.
Etken
Etken Trikomonas Vajinalis adlı parazittir. Parazitin kaynağı enfeksiyonlu erkek ve kadınlardır. Trikomonas vajinitli kişiler devamlı olarak ürogenital salgıları ile bu paraziti etrafa bulaştırabilirler.
Tedavi
Trikomoniyaz tedavisinde kombine olarak hem ağızdan kullanılan antibiyotikler, hem de vajina içine yerleştirilen fitil veya kremler kullanılmaktadır.
Risk
Kadınların %25'i hayatlarının herhangi bir döneminde trikomonas enfeksiyonuna yakalanırlar. Çok eşlilik ve güvensiz cinsel ilişki risk faktörleri arasındadır.

Hastalık Sorgulama Programı