Bilgi
Karın içi basıncı arttıran; gülmek, hapşırmak, ağır kaldırmak ve öksürmek gibi aktiviteler esnasında istemsiz idrar kaybı oluşur.
Sebep
Ağır kaldırma, egzersiz, hapşırma, gülme veya ıkınma gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda kişinin idrar kaçırması durumuna stres tipi idrar kaçırma denir. Tıbbi adı “stres inkontinans”dır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, tipik bulguların varlığı ve fizik muayene ile tanı konulabilir.
Etken
İdrar kaçırmanın altında yatan neden genellikle üretra denilen dış idrar kanalının aşırı hareketli olması ve üretra ile mesane (idrar torbası) arasındaki açılanmanın bozulmasıdır. Başka bir deyişle, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu stes inkontinans görülmektedir.
Tedavi
Kaçırmanın hafif olduğu durumlarda, yaşam tarzı değişiklikleri (fazla sıvı almama, alkol, çay ve kahve gibi kafeinli gıdaları azaltma), pelvis taban kaslarının güçlendirmesi (Kegel egzersizleri) ve ilaç tedavileri uygulanabilir. İdrar kaçırmanın çok daha fazla olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi işlemde amaç, üretranın bu hareketliliğini azaltmaktır ve bu açılanmayı yeniden düzeltmektir. Stres tip idrar kaçırma ameliyatı kadın ürolojisi konusunda uzmanlaşmış olan üroloji ve kadın hastalıkları ve doğum (jinekoloji) doktorları tarafından yapılır.
Risk
Stres tipi idrar kaçırma daha çok kadınlarda görülmekle birlikte, özellikle prostat kanseri ameliyatı olmuş erkeklerde de görülebilmektedir. Kadınlar için stres inkontinans risk faktörleri; çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, fazla kilolar ve menopozdur.

Hastalık Sorgulama Programı