Stres İnkontinans


Bilgi

Karın içi basıncı arttıran; gülmek, hapşırmak, ağır kaldırmak ve öksürmek gibi aktiviteler esnasında istemsiz idrar kaybı oluşur.

Sebep

Ağır kaldırma, egzersiz, hapşırma, gülme veya ıkınma gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda kişinin idrar kaçırması durumuna stres tipi idrar kaçırma denir. Tıbbi adı “stres inkontinans”dır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, tipik bulguların varlığı ve fizik muayene ile tanı konulabilir.

Etken

İdrar kaçırmanın altında yatan neden genellikle üretra denilen dış idrar kanalının aşırı hareketli olması ve üretra ile mesane (idrar torbası) arasındaki açılanmanın bozulmasıdır. Başka bir deyişle, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucu stes inkontinans görülmektedir.

Tedavi

Kaçırmanın hafif olduğu durumlarda, yaşam tarzı değişiklikleri (fazla sıvı almama, alkol, çay ve kahve gibi kafeinli gıdaları azaltma), pelvis taban kaslarının güçlendirmesi (Kegel egzersizleri) ve ilaç tedavileri uygulanabilir. İdrar kaçırmanın çok daha fazla olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi işlemde amaç, üretranın bu hareketliliğini azaltmaktır ve bu açılanmayı yeniden düzeltmektir. Stres tip idrar kaçırma ameliyatı kadın ürolojisi konusunda uzmanlaşmış olan üroloji ve kadın hastalıkları ve doğum (jinekoloji) doktorları tarafından yapılır.

Risk

Stres tipi idrar kaçırma daha çok kadınlarda görülmekle birlikte, özellikle prostat kanseri ameliyatı olmuş erkeklerde de görülebilmektedir. Kadınlar için stres inkontinans risk faktörleri; çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, fazla kilolar ve menopozdur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı