Morton Nöroma


Bilgi

Kapalı ayakkabı giyilmesi sonucu ortaya çıkan ayak altında kitle hissi, ağrı, karıncalanma, uyuşma ve elektriklenme hissi, ayakkabı çıkarma ile gelen rahatlama tipik bulgulardır.

Sebep

Ayak tabanında, üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarının arasından geçen sinirin sıkışması, morton noroması olarak adlandırılmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Morton Norinoma tanısı tipik bulgularının varlığı ve fizik muayene ile konmaktadır.

Etken

Ayakta yere basma esnasında belli bölgeler daha fazla yük alırken belli bölgeler daha az yük taşır. Bu dağılımda meydana gelen değişiklikler, başta sinirler olmak üzere bazı anatomik yapıların zarar görmesine yol açar. 3. ve 4. parmak arasından geçmekte olan sinir anatomik yapı nedeniyle baskı altında kalmaya en yakın bölgedir.

Tedavi

Öncelikle sinirin üzerine giden baskıyı azaltmak için ayakkabı değişikliği ve kişiye özel tabanlıklar önerilir. Fayda görmeyen hastalarda ikinci aşamada sinirin sıkıştığı bölgeye yapılan alkol ya da kortizon enjeksiyonları uygulanabilir. Son seçenek ise cerrahi olarak sinirin çıkarılmasıdır.

Risk

Ayağında başparmağında çıkıntı olanlar, kilolu bireyler, yüksek ayak kavsi olanlar ya da düztaban olan kişiler, topuklu ve sivri uçlu ayakkabı kullananlar morton nöroma gelişimi açısından risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı