Bilgi
Kapalı ayakkabı giyilmesi sonucu ortaya çıkan ayak altında kitle hissi, ağrı, karıncalanma, uyuşma ve elektriklenme hissi, ayakkabı çıkarma ile gelen rahatlama tipik bulgulardır.
Sebep
Ayak tabanında, üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarının arasından geçen sinirin sıkışması, morton noroması olarak adlandırılmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Morton Norinoma tanısı tipik bulgularının varlığı ve fizik muayene ile konmaktadır.
Etken
Ayakta yere basma esnasında belli bölgeler daha fazla yük alırken belli bölgeler daha az yük taşır. Bu dağılımda meydana gelen değişiklikler, başta sinirler olmak üzere bazı anatomik yapıların zarar görmesine yol açar. 3. ve 4. parmak arasından geçmekte olan sinir anatomik yapı nedeniyle baskı altında kalmaya en yakın bölgedir.
Tedavi
Öncelikle sinirin üzerine giden baskıyı azaltmak için ayakkabı değişikliği ve kişiye özel tabanlıklar önerilir. Fayda görmeyen hastalarda ikinci aşamada sinirin sıkıştığı bölgeye yapılan alkol ya da kortizon enjeksiyonları uygulanabilir. Son seçenek ise cerrahi olarak sinirin çıkarılmasıdır.
Risk
Ayağında başparmağında çıkıntı olanlar, kilolu bireyler, yüksek ayak kavsi olanlar ya da düztaban olan kişiler, topuklu ve sivri uçlu ayakkabı kullananlar morton nöroma gelişimi açısından risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı