Düztabanlık


Bilgi

Ayaklarda içe basma, yürüme ile artan ağrı, akşam saatlerinde kaval kemiği ağrısı, erken yorulma ve spor kabiliyetinde azalma gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Düztabanlık ya da tıbbi adıyla pes planus, ayak tabanının kavsinin kaybolması sonucu ayağın tabanının iç kenarının yere değmesi durumudur. Toplumda sık görülen ve yaşam kalitesini düşüren ortopedik bir sorundur. Doğuştan ya da daha sonradan ortaya çıkabilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene direk grafiler.

Etken

Ayağın görevlerinden biri, vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmaktır. Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmaması ya da yetersiz olması halinde düztabanlık ortaya çıkar.

Tedavi

Çocuklarda 5 yaşına kadar düztabanlık görülebilir. Bunun en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam gelişmemiş olmasıdır. 8 yaşına gelindiğinde ayak şekli büyük oranda belli olur. İlk 5 yaşta özel ayakkabı veya tabanlık kullanmak gereksizdir ve çıplak ayak yürümenin özel ayakkabılarla yürümeye göre daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Tedavisinde yürüme egzersizleri, ayak tabanlığı önerilmektedir. Tabanlık kullanımının ayağı düzeltici etkisi yoktur, fakat düztabanlığa bağlı ağrısı olan çocuklarda tabanlık verilebilir. Tedaviyi ayak konusunda deneyimli bir ortopedist yönetmelidir.

Risk

Yürümeyen bir çocuğun ayağında eğer gözle görülür bir deformite varsa, yürüyen bir çocukta eğer topuklar aşırı dışa doğru kayıyorsa ve 5-6 yaşından sonra düztabanlıkta hiçbir düzelme olmuyorsa, ayak konusunda tecrübeli bir ortopediste başvurulmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı