Bilgi
Ayaklarda içe basma, yürüme ile artan ağrı, akşam saatlerinde kaval kemiği ağrısı, erken yorulma ve spor kabiliyetinde azalma gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Düztabanlık ya da tıbbi adıyla pes planus, ayak tabanının kavsinin kaybolması sonucu ayağın tabanının iç kenarının yere değmesi durumudur. Toplumda sık görülen ve yaşam kalitesini düşüren ortopedik bir sorundur. Doğuştan ya da daha sonradan ortaya çıkabilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene direk grafiler.
Etken
Ayağın görevlerinden biri, vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmaktır. Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmaması ya da yetersiz olması halinde düztabanlık ortaya çıkar.
Tedavi
Çocuklarda 5 yaşına kadar düztabanlık görülebilir. Bunun en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam gelişmemiş olmasıdır. 8 yaşına gelindiğinde ayak şekli büyük oranda belli olur. İlk 5 yaşta özel ayakkabı veya tabanlık kullanmak gereksizdir ve çıplak ayak yürümenin özel ayakkabılarla yürümeye göre daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Tedavisinde yürüme egzersizleri, ayak tabanlığı önerilmektedir. Tabanlık kullanımının ayağı düzeltici etkisi yoktur, fakat düztabanlığa bağlı ağrısı olan çocuklarda tabanlık verilebilir. Tedaviyi ayak konusunda deneyimli bir ortopedist yönetmelidir.
Risk
Yürümeyen bir çocuğun ayağında eğer gözle görülür bir deformite varsa, yürüyen bir çocukta eğer topuklar aşırı dışa doğru kayıyorsa ve 5-6 yaşından sonra düztabanlıkta hiçbir düzelme olmuyorsa, ayak konusunda tecrübeli bir ortopediste başvurulmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı