Normal Tansiyonlu Glokom


Bilgi

Glokomun başlıca belirtileri; görmede azalma, özellikle sabahları daha belirgin olan baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkaların görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında oluşan ağrı, bulantı, görme bozuklukları, baş ağrısı ve göz kızarıklığıdır.

Sebep

Göz içi basıncın artmasına glokom denir. Yükselen göz içi basıncının göz sinirinde bulunan ve görmeyi sağlayan hücrelere zarar vermesi sonucu görme kaybı meydana gelebilir.

Bakım

-

Tahlil

Göz tansiyonu tanısı genellikle göz muayenesi sırasında tesadüfen konur. Göz muayenesi sırasında göz tansiyonunu ölçülür, göz sinirlerini incelenir, gereğinde pakimetri, görme alanı, OCT veya HRT gibi ileri tetkikler istenebilir.

Etken

Glokom gözün beslenmesi için gerekli olan ve göz içinde üretilen göz içi sıvısının boşalamaması sonucu meydana gelir.

Tedavi

Göz içi sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını yani boşaltımını artırarak göz içi basınç düşürülmeye çalışılır. Bu iki yöntem için de ilaçlar mevcuttur. İlaç tedavisine rağmen hastanın göz tansiyonu düşürülemezse ve görme alanında giderek artan bir daralma ortaya çıkarsa, ameliyat seçeneği uygulanabilir.

Risk

Ailede glokom öyküsü olanlar, hipertansiyonu ve/veya şeker hastalığı olanlar, miyop hastaları, 40 yaş üstü bireyler, sigara içenler ve uzun süreli kortizon tedavisi görenler glokom yönünden riskli gruplardır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı