Hipofiz Tümörü


Bilgi

Hipofiz bezi tümörü olan hastalar bazen bu durumun hiçbir belirtisini göstermeyebilir ya da tümörle ilgisi olmayan bir hastalıktan dolayı belirtiler görülebilir. Hipofiz bezi tümörü bulunan insanlarda görülebilecek belirtiler; baş ağrısı, görme bozuklukları, kadınlarda adet dönemi değişiklikleri, erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorunları, kısırlık, çok az ya da çok fazla anne sütü üretimi, fazla ACTH üretiminden kaynaklanan Cushing sendromu, aşırı büyüme hormonu üretiminden kaynaklanan akromegali (kemiklerde meydana gelen kalınlaşma ve büyüme), sebepsiz yorgunluk, ruh halinin tutarsız olması şeklinde sıralanabilir. Görme siniri (optik sinir), hemen hipofiz bezinin yanından geçer. Bu yüzden hipofiz bezi tümörü optik sinire bası yapabilir. Bu durum görme bozukluklarına neden olabilir.

Sebep

Hipofiz bezi, beyinin alt kısmında, orta hatta ve burun kökünün tam arkasına uyan bölgeye denk gelen yerde bulunan bir organdır. Bu bezden prolaktin, büyüme hormonu ve adrenokortikotropik hormon salgılanır. Hipofiz bezi bu hormonları salgılayarak, tiroid, böbreküstü bezleri, testisler ve yumurtalıklar gibi diğer hormon salgılayan bezlerin çalışmalarını kontrol eder. Bu hormonlar vücutta cinsel gelişme, kemik gelişmesi, kas yapımı, stresle baş etme ve hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım ederler. Hipofiz tümörü ya da hipofiz adenomu, genellikle hipofiz bezinin ön tarafında ortaya çıkan iyi huylu bir tümör oluşumudur. Hipofiz bezi tümörü, hipofiz bezinde üretilen hormonlarda değişikliklere yol açar ve bu normal hormonal işleyişi bozar.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene ve nörolojik muayenenin ardından kan testleri isteyerek kandaki hormon düzeylerini inceler. Beyin MR ile hipofiz ve sella tursika incelemesi yapılır. Ayrıca diğer uzman hekimlerden de (endokrinolog ve göz hastalıkları uzmanı) konsültasyon istenebilir.

Etken

Kesin nedeni bilinememektedir.

Tedavi

Hipofiz tümörünün tedavisi tümörün hormonal aktivitesi olup olmadığına, büyüklüğüne ve yerine olduğu kadar hastanın genel sağlık durumuna da bağlıdır. Tedavinin amacı tümörü çıkartmak, tümör büyüklüğünü azaltmak ve/veya hormon düzeylerini normalleştirmek olabilir. Bunun için ameliyat, radyoterapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı