Bilgi
Hipofiz bezi tümörü olan hastalar bazen bu durumun hiçbir belirtisini göstermeyebilir ya da tümörle ilgisi olmayan bir hastalıktan dolayı belirtiler görülebilir. Hipofiz bezi tümörü bulunan insanlarda görülebilecek belirtiler; baş ağrısı, görme bozuklukları, kadınlarda adet dönemi değişiklikleri, erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorunları, kısırlık, çok az ya da çok fazla anne sütü üretimi, fazla ACTH üretiminden kaynaklanan Cushing sendromu, aşırı büyüme hormonu üretiminden kaynaklanan akromegali (kemiklerde meydana gelen kalınlaşma ve büyüme), sebepsiz yorgunluk, ruh halinin tutarsız olması şeklinde sıralanabilir. Görme siniri (optik sinir), hemen hipofiz bezinin yanından geçer. Bu yüzden hipofiz bezi tümörü optik sinire bası yapabilir. Bu durum görme bozukluklarına neden olabilir.
Sebep
Hipofiz bezi, beyinin alt kısmında, orta hatta ve burun kökünün tam arkasına uyan bölgeye denk gelen yerde bulunan bir organdır. Bu bezden prolaktin, büyüme hormonu ve adrenokortikotropik hormon salgılanır. Hipofiz bezi bu hormonları salgılayarak, tiroid, böbreküstü bezleri, testisler ve yumurtalıklar gibi diğer hormon salgılayan bezlerin çalışmalarını kontrol eder. Bu hormonlar vücutta cinsel gelişme, kemik gelişmesi, kas yapımı, stresle baş etme ve hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım ederler. Hipofiz tümörü ya da hipofiz adenomu, genellikle hipofiz bezinin ön tarafında ortaya çıkan iyi huylu bir tümör oluşumudur. Hipofiz bezi tümörü, hipofiz bezinde üretilen hormonlarda değişikliklere yol açar ve bu normal hormonal işleyişi bozar.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayene ve nörolojik muayenenin ardından kan testleri isteyerek kandaki hormon düzeylerini inceler. Beyin MR ile hipofiz ve sella tursika incelemesi yapılır. Ayrıca diğer uzman hekimlerden de (endokrinolog ve göz hastalıkları uzmanı) konsültasyon istenebilir.
Etken
Kesin nedeni bilinememektedir.
Tedavi
Hipofiz tümörünün tedavisi tümörün hormonal aktivitesi olup olmadığına, büyüklüğüne ve yerine olduğu kadar hastanın genel sağlık durumuna da bağlıdır. Tedavinin amacı tümörü çıkartmak, tümör büyüklüğünü azaltmak ve/veya hormon düzeylerini normalleştirmek olabilir. Bunun için ameliyat, radyoterapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı