Akromegali (Büyüme Hastalığı)


Bilgi

Akromegalide kişinin yüz görüntüsü değişir ve kaba bir görünün alır ve çene uzar. Dudaklarda, dilde ve burunda büyüme görülür. Özellikle ellerde ve ayaklarda büyüme görülmesi dikkati çeker ve ayakkabı numarasında artış görülür. Genellikle, baş ağrısı, terleme ve yorgunluk şikayetleri vardır. Bu hastalarda erken yaşlarda kalp rahatsızlıkları görülebilir.

Sebep

Akromegali, hipofiz bezinden aşırı büyüme hormonu salgılanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Büyüme hastalığı ya da dev hastalığı olarak da bilinir.

Bakım

-

Tahlil

Akromegali tanısını kesinleştirmek için, doktorunuz büyüme hormonu düzeyinizin yüksek olup olmadığını görmek için kan testleri yapılacaktır. Büyüme hormon seviyeleri gün içinde dalgalanma gösterebilir. Bu nedenle muhtemelen birkaç kan testi gereklidir. Doktorunuz tümörün büyüklüğü ve nerede olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya vücudunuzu nasıl etkilediğini kontrol etmek için MR'lar ve CT taramaları gibi diğer testleri yapacaktır.

Etken

En sık görülen neden, beynimizin alt kısmında (hipofiz) bulunan iyi huylu (benign) bir tümördür. Bu tümör kanser değildir. Tümör nedeniyle vücudunuz çok fazla büyüme hormonu üretir.

Tedavi

Akromegali tedavisinde üç yol vardır; ameliyat, ilaç tedavisi ve radyasyon tedavisi. Cerrahi, genellikle hayati alanları etkileyen büyük tümörler bulunan insanlar için ilk tedavidir. Sonrasında ilaç tedavisi çoğu zaman gerekecektir.

Risk

Hastalık hem erkeklerde hem de kadınlarda ve eşit sıklıkta görülür. Genellikle 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı