Bilgi
Akromegalide kişinin yüz görüntüsü değişir ve kaba bir görünün alır ve çene uzar. Dudaklarda, dilde ve burunda büyüme görülür. Özellikle ellerde ve ayaklarda büyüme görülmesi dikkati çeker ve ayakkabı numarasında artış görülür. Genellikle, baş ağrısı, terleme ve yorgunluk şikayetleri vardır. Bu hastalarda erken yaşlarda kalp rahatsızlıkları görülebilir.
Sebep
Akromegali, hipofiz bezinden aşırı büyüme hormonu salgılanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Büyüme hastalığı ya da dev hastalığı olarak da bilinir.
Bakım
-
Tahlil
Akromegali tanısını kesinleştirmek için, doktorunuz büyüme hormonu düzeyinizin yüksek olup olmadığını görmek için kan testleri yapılacaktır. Büyüme hormon seviyeleri gün içinde dalgalanma gösterebilir. Bu nedenle muhtemelen birkaç kan testi gereklidir. Doktorunuz tümörün büyüklüğü ve nerede olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya vücudunuzu nasıl etkilediğini kontrol etmek için MR'lar ve CT taramaları gibi diğer testleri yapacaktır.
Etken
En sık görülen neden, beynimizin alt kısmında (hipofiz) bulunan iyi huylu (benign) bir tümördür. Bu tümör kanser değildir. Tümör nedeniyle vücudunuz çok fazla büyüme hormonu üretir.
Tedavi
Akromegali tedavisinde üç yol vardır; ameliyat, ilaç tedavisi ve radyasyon tedavisi. Cerrahi, genellikle hayati alanları etkileyen büyük tümörler bulunan insanlar için ilk tedavidir. Sonrasında ilaç tedavisi çoğu zaman gerekecektir.
Risk
Hastalık hem erkeklerde hem de kadınlarda ve eşit sıklıkta görülür. Genellikle 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Hastalık Sorgulama Programı