Dil Kanseri


Bilgi

Tipik Belirtileri; dil üzerinde kitle (şişlik, yumru), kötü nefes kokusu, boyu lenf bezelerinde ağrısız büyüme ve dil üzerinde yaradır. Özellikle dil üzerinde iyileşmeyen ağrısız yara yakınmasına sıklıkla rastlanmaktadır.

Sebep

Dil kanseri, dildeki hücrelerin anormal ve kontrol edilemez bir şekilde çoğalmasıdır. Genellikle dilin kenarlarında ya da ucunda meydana gelir. Yassı hücreli kanser en sık görülen tipidir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, boyun BT veya MR, biyopsi ve patolojik değerlendirme.

Etken

Kesin nedeni bilinmiyor; ancak genetik eğilim, sigara, alkol, HPV enfeksiyonu, asbest maruziyeti ve radyasyon gibi faktörler dil kanseri gelişiminde önemli risk faktörleridir.

Tedavi

Dil kanseri yüksek oranda tedavi edilebilen bir hastalık olup, esas tedavisi cerrahidir. İleri evre hastalıkta radyoterapi ve kemoterapi de tedaviye eklenmelidir. Eğer tedavi edilmezse kanser diş etlerine, alt çeneye, lenf düğümlerine, boyuna ve ağız tabanına yayılabilir.

Risk

Alkol kullanma, tütün içme ve tütün çiğneme hastalık dil kanseri riskini arttırır. Kötü ağız hijyeni ve cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonu da dil kanseri riskini artırmaktadır
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı