Bilgi
Raşitizm, D vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülür. D vitaminin eksikliği kemiklerde zayıflama, şekil bozukluğu ve kırıklara neden olur.
Sebep
D vitamini bağırsaklardan kalsiyum ve fosfat emilimi ve normal kemik büyümesi ve gelişimi için gereklidir. Eksikliğinde çocukluk çağında raşitizm yetişkin dönemde osteomalazi ve osteoporoz riski artar.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayene, kan tetkikleri, vitamin D düzeyi
Etken
D vitamini eksikliğinin en sık nedeni beslenme bozukluğu ve kötü diyettir.
Tedavi
D Vitamininin temel kaynağı ise güneştir. D vitamininden zengin gıdalar ise; yağlı balıklar (somon, karides, uskumru), yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, peynir, süt ve süt ürünleridir. Özellikle D vitamini takviyesi alması gerekenler; 50 yaş üzeri kişiler, sürekli kemik ve kas ağrısı şikayeti olanlar, güneş görmeyenler(ofis çalışanları gibi), bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar, karaciğer hastalığı olanlar, mide ameliyatı olanlar.
Risk
Son yıllarda başta kanser, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, sık enfeksiyon geçirme, romatizmal hastalıklar, multipl skleroz, kronik yorgunluk, depresyon gibi bir çok hastalığın önlenmesinde D vitamin alınmasının önemi hakkında birçok araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı