D Vitamini eksikliği


Bilgi

Raşitizm, D vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülür. D vitaminin eksikliği kemiklerde zayıflama, şekil bozukluğu ve kırıklara neden olur.

Sebep

D vitamini bağırsaklardan kalsiyum ve fosfat emilimi ve normal kemik büyümesi ve gelişimi için gereklidir. Eksikliğinde çocukluk çağında raşitizm yetişkin dönemde osteomalazi ve osteoporoz riski artar.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, kan tetkikleri, vitamin D düzeyi

Etken

D vitamini eksikliğinin en sık nedeni beslenme bozukluğu ve kötü diyettir.

Tedavi

D Vitamininin temel kaynağı ise güneştir. D vitamininden zengin gıdalar ise; yağlı balıklar (somon, karides, uskumru), yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, peynir, süt ve süt ürünleridir. Özellikle D vitamini takviyesi alması gerekenler; 50 yaş üzeri kişiler, sürekli kemik ve kas ağrısı şikayeti olanlar, güneş görmeyenler(ofis çalışanları gibi), bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar, karaciğer hastalığı olanlar, mide ameliyatı olanlar.

Risk

Son yıllarda başta kanser, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, sık enfeksiyon geçirme, romatizmal hastalıklar, multipl skleroz, kronik yorgunluk, depresyon gibi bir çok hastalığın önlenmesinde D vitamin alınmasının önemi hakkında birçok araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı