Bilgi
Alt bacakta yani kaval kemiği üzerinde ağrı, şekil bozukluğu, şişlik (kitle, yumru), morarma ve ayağın üzerine basamama gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Kaval kemiği ya da tibia kemiği, diz ile ayak bileği arasında yer alan alt bacak bölümünün iç kısmında ve derinin hemen altında sert bir şekilde hissedilen kemiktir.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü, fizik muayene ve direk grafilerle tanı konabilir.
Etken
Kaval kemiği yani tibia, travmalara çok açık bir kemiktir. Özellikle düşme, travmalar, taşıt kazaları ve spor yaralanmalarında kırılır.
Tedavi
Kırık bacak tedavisi yaralanmanın yeri ve şiddetine bağlıdır. Ciddi kırıklarda bacağın iyileşmesi ve kemiklerin uyumlu hale gelmesi için ameliyat ile özel vida, protez gibi cihazların yerleştirilmesi gerekebilir. Diğer hafif yaralanmalarda alçı veya atel ile tedavi yapılabilir.
Risk
Her yaştan insanın karşılaşabileceği bir yaralanma türüdür. Stres kırıkları genellikle bacak kemiklerinin tekrarlı şekilde kullanıldığı; koşu, bale, dans, basketbol gibi fiziksel aktiviteler sonucu meydana gelir. Buz hokeyi ve futbol gibi rakiple birebir temasın yer aldığı sporlarda bacaklara direk darbeler gelebildiği için kırık oluşma riski de doğar. Zorlanmaya bağlı kırıklar kemik erimesi, düztabanlık, iltihaplı romatizma ve şeker hastalığı olanlarda daha kolay gelişir.

Hastalık Sorgulama Programı