Kardiyomiyopati


Bilgi

Nefes darlığı, güçsüzlük, bayılma, kalp atışında artma, her iki bacakta şişme, karında sıvı birikmesi (asit) nedeniyle karın şişliği ve idrar miktarında azalma kardiyomiyopatinin tipik belirtileri arasındadır.

Sebep

Çeşitli nedenlerden dolayı kalp kasında (miyokard) meydana gelen bozukluk sonucu, kalp kasının güçsüzleşmesini içeren herhangi bir kalp hastalığı kardiyomiyopati olarak adlandırılabilir. Bu durumda kalp kanı vücuda yeterince pompalayamaz. Bir başka ifade ile kardiyomiyopati, kalp yetersizliğine neden olan bir kalp kası bozukluğudur. Kardiyomiyopatinin başlıca üç çeşidi vardır. Bunlar; dilate, hipertrofik ve restriktif kardiyomiyopatilerdir. Dilate kardiyomiyopatide kalp kası zayıflar ve incelir. Kalp içindeki kanı pompalayamadığı için zamanla kalp genişlemeye başlar. Hipertrofik kardiyomiyopatide ise kalbin duvarları kalınlaşır ve çok sertleşir. Böylece, kalbin içine kan doluşu zorlaşır. Ayrıca kas kitlesi büyüdüğünden beslenmesi de yetersizleşir. Restriktif kardiyomiyopati ise kalp kası içerisinde nedbe dokusu oluşması sonucu oluşur. Nedbeleşen kalp duvarı çok sert bir hale gelir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak tanı için; EKG, holter, akciğer röntgeni, ekokardiyografi, kan tetkikleri ve gereğinde kalp MR görüntülemesi, kalp kateterizasyonu ve endomiyokardiyal biyopsi yapılabilir.

Etken

Koroner arter hastalığı dilate kardiyomiyopatinin en sık görülen nedenidir. Ayrıca aşırı alkol kullanımı, kokain kullanımı, geçirilmiş kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, virüs enfeksiyonları, hipertansiyon, beslenme bozuklukları, kötü kontrollü diyabet, amiloidoz birikimine neden olan kronik iltihabi hastalıklar, kanser tedavisinde (kemoterapi) kullanılan bazı ilaçlar kardiyomyopatiye neden olabilmektedir.

Tedavi

Kardiyomiyopati tedavisi hastalığın alt tipine göre değişmektedir. Koroner damarlarında tıkanıklık var ise balon stent ya da bypass ameliyatı yapılması gerekebilir. Beta bloker veya kalsiyum kanal blokeri denilen ilaç tedavileri ile kalp kasının gevşemesi sağlanır ve kalınlaşmanın sebep olduğu tıkanıklık azaltılır. Kan sulandırıcı ilaçlar ile kan damarlarındaki tıkanma ve felç geçirme riskini önlemek mümkün olabilir. Bazı vakalarda kalp pili gibi yardımcı cihazlar ve gerektiğinde kalp nakli yapılması gerekebilir.

Risk

Aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı, geçirilmiş kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, virüs enfeksiyonları, kontrolsüz hipertansiyon, kötü kontrollü diyabet, amiloidoz birikimine neden olan kronik iltihabi hastalıklar kardiyomiyopati gelişimi için risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı