Fil Hastalığı


Bilgi

: Bacakların özellikle alt kısımlarında, üreme organlarında ve ayaklarda şişme görülür. Şişliklerin üzerine parmakla bastırınca çukur şeklinde iz kalır. Zamanla deri kalınlaşır, rengi değişir ve fil derisine benzer bir hale gelir. Ayrıca öksürük ve hafif ateş de hastalığın diğer belirtilerindendir.

Sebep

Fil hastalığı ya da tıbbi adıyla ‘elefantiyazis, Wuchereria bancrofti adı verilen parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazit lenf damarlarının içine yerleşir ve lenf akımının tıkanmasına neden olur. Hastalık daha çok tropikal bölgelerde görülür.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene,venöz dopler ultrasonografi, EKG, ekokardiyografi, kan ve idrar tetkikleri yapılabilir. Bu tetkikler daha ziyade bacaklarda şişlik yapabilecek diğer sebeplerin dışlanması amacıyla yapılmaktadır.

Etken

Wuchereria bancrofti adı verilen parazit

Tedavi

Kesin bir tedavisi yoktur. Fiziksel egzersiz, bandajlama, masaj, pnömotik kompresyon gibi yöntemlerle lenf sıvısının vücuda doğru akışını sağlanmaya çalışılır. şiddetli lenf ödem vakasında bacaktaki şişliği azaltmak için dokunun cerrahi yöntem ile alınmasını düşünebilir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı