Bilgi
: Bacakların özellikle alt kısımlarında, üreme organlarında ve ayaklarda şişme görülür. Şişliklerin üzerine parmakla bastırınca çukur şeklinde iz kalır. Zamanla deri kalınlaşır, rengi değişir ve fil derisine benzer bir hale gelir. Ayrıca öksürük ve hafif ateş de hastalığın diğer belirtilerindendir.
Sebep
Fil hastalığı ya da tıbbi adıyla ‘elefantiyazis, Wuchereria bancrofti adı verilen parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazit lenf damarlarının içine yerleşir ve lenf akımının tıkanmasına neden olur. Hastalık daha çok tropikal bölgelerde görülür.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene,venöz dopler ultrasonografi, EKG, ekokardiyografi, kan ve idrar tetkikleri yapılabilir. Bu tetkikler daha ziyade bacaklarda şişlik yapabilecek diğer sebeplerin dışlanması amacıyla yapılmaktadır.
Etken
Wuchereria bancrofti adı verilen parazit
Tedavi
Kesin bir tedavisi yoktur. Fiziksel egzersiz, bandajlama, masaj, pnömotik kompresyon gibi yöntemlerle lenf sıvısının vücuda doğru akışını sağlanmaya çalışılır. şiddetli lenf ödem vakasında bacaktaki şişliği azaltmak için dokunun cerrahi yöntem ile alınmasını düşünebilir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı