Femur Başı Epifiz Kayması


Bilgi

Femur başı epifiz kaymasının belirtileri arasında, ani başlayan kalça ağrısı, aksama, topallama ve ayağı dışa dönük basma bulunmaktadır.

Sebep

Femur başı epifiz kayması, uyluk kemiğinin (femur) başı ile boynu arasında bulunan büyüme kıkırdağındaki kaymaya denir. Bu kayma sonucunda femur başı kalça eklemindeki eklem çukuru (asetabulum) içinde yerinde kalırken, femur boynu genellikle öne ve yukarıya doğru yön değiştirir. Nadiren bu yer değiştirme arkaya veya aşağıya doğru da olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, kalça grafileri ve gereğinde kalça MR

Etken

Hastalarda, obezite sık görüldüğünden risk olarak kabul edilir. Artmış kilo büyüme plağına etki eden makaslama kuvvetlerinde artmayla femur başı epifiz kaymasına neden olabilir. Femur boynunun yer değiştirmesine bağlı olarak femur başına olan kan akımı bozulur. Femur başında nekroz ve kemik ölümü meydana gelebilir (avasküler nekroz).

Tedavi

Femur başı epifiz kayması acil cerrahi tespiti gerektirir. Eğer erken tanı konur ve tedavi edilirse tam iyileşme sağlanabilir, tedavi edilmezse femur başında avasküler nekroz gelişebilir.

Risk

Özellikle ergenlik çağında (11-16 yaş) hızlı boy atma dönemindeki bazı çocuklarda görülür. Erkeklerde ve kilolu çocuklarda daha yaygındır. Femur başı epifiz kayması, hipotiroidi,büyüme hormonu bozuklukları, hipogonadizmde de daha sık görülmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı