Bilgi
Tipik olarak bu ağrılar aniden ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani hareketler yaparken, bazen öksürük sırasında şiddetlenir. Bu hareketler rahmin etrafındaki bağların hareket etmesine ve gerilmesine sebep oldukları için ağrıya sebep olurlar fakat ağrı kısa sürelidir. Ligament ağrısı genellikle sağ kasıkta görülmekle beraber her iki tarafta birden de görülebilir.
Sebep
Gebelerde üçüncü aydan sonra, alt karın bölgesinde ve kasıklarda aniden bıçak saptanır tarzda bir ağrı görülebilmektedir. Bu ağrı artık büyümekte olan rahmin etrafındaki bağların (bu bağlardan birisi round ligamenttir) gerilmesine bağlıdır. Bu ağrıya, bu yüzden ligament ağrısı adı verilmektedir. ‘Gebede kasık ağrısı’ veya ‘round ligament ağrısı’ da denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı tipik öykü ve fizik muayene ile yani klinik olarak konur. Kasık ağrısı yapabilecek diğer sebeplerin dışlanması için gereğinde tetkikler yapılabilir.
Etken
Rahim etrafındaki bağların gerilmesi bu kasık ağrısına neden olmaktadır.
Tedavi
Gebelik ilerledikçe ligament ağrısı şikayetleri azalacaktır. Yeterince istirahat etmelisiniz ve daha yavaş hareket etmelisiniz. Ağrı olan bölgeye sıcak uygulamak ve yatakta dizleri karna çekmek ağrıyı azaltacaktır. Bu ağrılar tipik olarak kısa süreli ağrılardır. Eğer bir dakikadan daha uzun süren ve geçmeyen, başka şikayetlerin de eşlik ettiği ağrılar yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı