Gebelikte Ligament Ağrısı


Bilgi

Tipik olarak bu ağrılar aniden ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani hareketler yaparken, bazen öksürük sırasında şiddetlenir. Bu hareketler rahmin etrafındaki bağların hareket etmesine ve gerilmesine sebep oldukları için ağrıya sebep olurlar fakat ağrı kısa sürelidir. Ligament ağrısı genellikle sağ kasıkta görülmekle beraber her iki tarafta birden de görülebilir.

Sebep

Gebelerde üçüncü aydan sonra, alt karın bölgesinde ve kasıklarda aniden bıçak saptanır tarzda bir ağrı görülebilmektedir. Bu ağrı artık büyümekte olan rahmin etrafındaki bağların (bu bağlardan birisi round ligamenttir) gerilmesine bağlıdır. Bu ağrıya, bu yüzden ligament ağrısı adı verilmektedir. ‘Gebede kasık ağrısı’ veya ‘round ligament ağrısı’ da denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı tipik öykü ve fizik muayene ile yani klinik olarak konur. Kasık ağrısı yapabilecek diğer sebeplerin dışlanması için gereğinde tetkikler yapılabilir.

Etken

Rahim etrafındaki bağların gerilmesi bu kasık ağrısına neden olmaktadır.

Tedavi

Gebelik ilerledikçe ligament ağrısı şikayetleri azalacaktır. Yeterince istirahat etmelisiniz ve daha yavaş hareket etmelisiniz. Ağrı olan bölgeye sıcak uygulamak ve yatakta dizleri karna çekmek ağrıyı azaltacaktır. Bu ağrılar tipik olarak kısa süreli ağrılardır. Eğer bir dakikadan daha uzun süren ve geçmeyen, başka şikayetlerin de eşlik ettiği ağrılar yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı