Bilgi
Kasıkta kırmızı ve kaşıntılı döküntüler oluşur. Döküntünün sınırları belirgin, hafif kabarık ve et gibi kırmızıdır. Bu döküntüler kalçaları da tutabilir ve yüzük benzeri dairesel bir şekilde dışa doğru büyüyebilir. Erkeklerde penis ve testis torbası etkilenmemektedir.
Sebep
Kasık mantarı veya tinea cruris, adından da anlaşılacağı gibi, kasık bölgesinde başlayan ve yayılan bir çeşit yüzeysel mantar enfeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Ciltteki bu lezyonun görülmesi, yani cilt muayenesi tanı için yeterlidir. Ancak sürüntü örnekleri alarak mikroskop altında değerlendirerek tanı teyit edilebilir.
Etken
Kasık mantarı, trichophyton, epidermophyton denilen bir çeşit mantarın yol açtığı yüzeysel cilt enfeksiyonudur. Kasık mantarının en önemli sebebi kasıkların nemli ve ıslak kalmasıdır.
Tedavi
Kasık mantarı tedavisinde genellikle haricen kullanılan kremler, losyonlar, spreyler ve ilaçlı pudralar tercih edilir. Bu ilaçların seçimi için uzman bir dermatoloji uzmanına başvurmak gereklidir.
Risk
Yaz aylarında sıcakların artması ile gün boyu güneşin altında çalışan kişilerde, diyabetiklerde, şişman kişilerde, çok terleyenlerde ve özellikle sporcularda kasık mantarı riski yüksektir. Sentetik çamaşır kullanımı da kasık mantarı riskini artırır.

Hastalık Sorgulama Programı