Kasık Mantarı (Tinea Cruris)


Bilgi

Kasıkta kırmızı ve kaşıntılı döküntüler oluşur. Döküntünün sınırları belirgin, hafif kabarık ve et gibi kırmızıdır. Bu döküntüler kalçaları da tutabilir ve yüzük benzeri dairesel bir şekilde dışa doğru büyüyebilir. Erkeklerde penis ve testis torbası etkilenmemektedir.

Sebep

Kasık mantarı veya tinea cruris, adından da anlaşılacağı gibi, kasık bölgesinde başlayan ve yayılan bir çeşit yüzeysel mantar enfeksiyonudur.

Bakım

-

Tahlil

Ciltteki bu lezyonun görülmesi, yani cilt muayenesi tanı için yeterlidir. Ancak sürüntü örnekleri alarak mikroskop altında değerlendirerek tanı teyit edilebilir.

Etken

Kasık mantarı, trichophyton, epidermophyton denilen bir çeşit mantarın yol açtığı yüzeysel cilt enfeksiyonudur. Kasık mantarının en önemli sebebi kasıkların nemli ve ıslak kalmasıdır.

Tedavi

Kasık mantarı tedavisinde genellikle haricen kullanılan kremler, losyonlar, spreyler ve ilaçlı pudralar tercih edilir. Bu ilaçların seçimi için uzman bir dermatoloji uzmanına başvurmak gereklidir.

Risk

Yaz aylarında sıcakların artması ile gün boyu güneşin altında çalışan kişilerde, diyabetiklerde, şişman kişilerde, çok terleyenlerde ve özellikle sporcularda kasık mantarı riski yüksektir. Sentetik çamaşır kullanımı da kasık mantarı riskini artırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı